20.09.2021 - Bilgi Vitrini & Sanal Ansiklopedi
Bilgi Vitrini

Tarih de İlk Hava Nakliyesi Ne zaman Yapıldı

Tarih de İlk Hava Nakliyesi Ne zaman Yapıldı

İnsanlar tarafından ilk hava nakliyatı, miladın onuncu asrı artalarında Fatimilerden El’Aziz-i-Billah zamanında Mısır ile Şam arasında bir güvercin sürüsü kullanırak yapılmıştır. Kuzey Afrika ve Suriye de hükmaran olan bu Arap sülalesinden Melik Aziz  975-996 arasında saltanat sürmüştür. Hafif meşrep, her aklına geleni yapmak isteyen bir adamdı.

Bir  gün,adil ve büyük bir devlet adamı olan veziri Yakup’u çağırarak ;

-İki  üç güne kadar Şam’a gideceğim, hazırlık yap! Dedi.

Hükümdarın en az dörtbin kişilik maiyeti ile durup duruken bir Şam seyahatı çıkarması, devletei ağır bir masrafa sokacaktı ve vezir, efendisinin kimbilir ne sudan  bir sebeple böyle bir karar vermiş olacağını tahmin ederek,

-Baş üstüne efendimiz… Lakin bu kulunuza mahsur yoksa sebebi seyatinizi söyler misiniz, dedi,

Melik Aziz güldü,

-Hay hay… Bilirsinki, ben KİRAZ I pek severim, Şam’ın da kirazı meşhurdur, şimdi tam mevsimi, KİRAZ yemeye gideceğim dedi.

Huzurdan çıkan vezir, derhal b ir posta güvercini ile Şam Valisi’ne şu mektubu gönderdi; ’’Bu mektubu alır almaz, yüz yirmi güvercinin kanatları altına birer kiraz bağlayarak derhal uçurun…’’

Üç gün sonra, vezir  hükümdarın sofrasına bir tabak kiraz koyunca Hükümdar pek sevindi ve nasıl tedarik edildiğini öğrenince, memnuniyeti bir kat daha arttı.

-Kırk günde olack işi üç günde yaptın.. Bütün rahatımı sana borçluyum ,hem yorulacaktım, hemde bu yolculuk hayli masraflı olacaktı.. deyip Şam seyahatinden vazgeçti.

Böylece tarihde motorsuz vasıtalarla ilk hava taşıması yapılmış oldu.

Bir önceki yazımız olan Haçlı Seferleri Tarihi başlıklı makalemizde tarih ve tarihi olaylar hakkında bilgiler verilmektedir.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ