20.09.2021 - Bilgi Vitrini & Sanal Ansiklopedi
Bilgi Vitrini

Neron Roma’yı Neden Yaktı

Neron Roma’yı Neden Yaktı

Neron kimdir

Zalimliği düpedüz çılgınlığa varan davranışlarıyla tarihte kendine has bir yer tutan Neron 37 ile 68 yılları arasında yaşamış bir Roma imparatorudur. Esas adı Lucius Domitius Ahenobarbus dur. Antium’da  doğmuş olan  Neron, annesi Julia Agrippina ile evlenen İmparator Claudius (aynı zamanda  Neron’un amcasıdır) tarafından evlat edinilmiştir. Agrippina’nın üvey oğlu Britannicus’u tahttan uzaklaştırmak kendi oğlunu tahta geçirmek düşüncesi bu evlat edinmede büyük rol oynamıştır. 54 yılında kocasını zehirleyip öldüren Agrippina, senato üyelerini de kandırarak  Neron’u İmparator yapmıştır.

Tahta geçen Neron’un  ilk kişi en kısa zamanda üvey kardeşi Britannicus’u öldürmek bir süre sonra karısı Octavia’a boşamak, çok geçmeden onun da canına kıymak olmuştur. Neron’un kulağına herhangi bir kimsenin onun hakkında birkaç kelime fısıldanması onun kendi hakkında iyi şeyler düşünmediğini söylenmesi adı edilen kimsenin tez zamanda öldürülmesi için yeterliydi. Öyle ki Neron’un özel hocası ünlü bilgin Seneca bile kendini öldürmek zorunda kalmıştır. Annesi Agrippina da Neron tarafından öldürtülmüştür.

Bazı tarihçilere göre 64 yılında çıkan büyük Roma yangını, çılgın ve acımasız davranışlarının örneklerinden biri belki de en büyüğüdür. Fakat asıl kurbanları Hristiyanlar olduğu bilinmektedir. Roma yanarken arp çalıp şarkılar söyleyen Neron, yanan Roma yerine daha muhteşem bir şehir kurmayı düşünüyordu. Çok geçmeden kendine de yeni bir saray yaptırmış, ”Altın Ev” adını verdiği bu sarayda her türlü sapkınlık ve rezalet ,çılgınca alemler düzenlemiştir.

Roma yangınını Hiristiyanların çıkardığını söyleyerek çok sayıda Hiristiyanı öldürtmüştür.

68 yılında İspanya’daki birliklerin ona karşı ayaklanması, komutan Galba’nın İmparator ilan edilmesini istemeleri, ayaklanmanın Roma’ya kadar yaygınlaşması üzerine kaçmaya çalışırken yakalanıp  öldürülmüş ve devrine son verilmiştir. Neron öldürüldüğünde henüz 31 yaşında idi.

Bir önceki yazımız olan Efes Antik Kentinin Uygarlıkları başlıklı makalemizde tarih ve tarihi olaylar hakkında bilgiler verilmektedir.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ