19.09.2021 - Bilgi Vitrini & Sanal Ansiklopedi
Bilgi Vitrini

Kubilay Han Kimdir?

Büyük savaşçı ve sınırları uçsuz bucaksız toprakları çevreleyen bir İmparatorluğun kurucusu olan Cengiz Han’ın toırzr Kubilay Han da atasına yakışan, onun soyundan geldiğia ispatlayan bir askerdi.

Kubilay Han Kimdir?

KUBİLAY HAN HAKKINDA BİLGİLER

Büyük savaşçı ve sınırları uçsuz bucaksız toprakları çevreleyen bir İmparatorluğun kurucusu olan Cengiz Han’ın toırzr Kubilay Han da atasına yakışan, onun soyundan geldiğia ispatlayan bir askerdi. Fakat insani değerlere verdiği önem ve yeni fikirlere açık, aydın yönüyle Cengiz Han’ı da aştıgı söylenebilir. Çin’deki yarım yüzyıllık Moğol istila hareketi tamamlandığında, Kubilay Han’ın başında olduğu imparorluğun sınırları Polonya’ya kadar uzanıyordu.

Henüz on yaşındayken Cengiz Han’ın son savaş kampanyasına (1226-1227) katılan Kubilay Han’ın yaşına oranla üstün cesaret ve yetenekleri, büyük savaş ustasının, Cengiz’in gözünden kaçmamıştı. Moğol tahtına geçmek için kardeşi Arıkbuğa ve yeğeni Kaytu ile çarpışması gereken Kubilay, ancak 1259 yılında hükümdar olabildi.

 1264′ de yeni başkenti Pekin’deki yönetim düzenini kurduktan sonra Güney Çin’in fethini tamamladı. Bu arada Japonya’ya karşı birkaç hareket başarısızlıkla sonuçlandı. Şimdiki Hindiçin yöresinde ve Cava’daki savaşlar iyi sonuçlanmadı. Buna karşılık, Burma’ya karşı bir saldırı parlak bir zaferle sona erdi, Moğol orduları Irawadi deltasına kadar ilerledi, İmparatorun başka uluslarla barışçı ilişkileri de başarılıydı. Kubilay Han devrinde, Güney Hind, Doğu Afrika ve Madagaskar’ dan yeni sanatlar öğrenildi.

 Kubilay Han’ın başkentinde ve sarayında, hemen hemen dünyanın her köşesinden çıkıp gelmiş serüven düşkünleri, bilim adamları, yöneticiler ve diplomatlar vardı. Bu topluluğun en seçkin kişilerinden biri de ünlü Marco Polo’dur; Batılılar’ın ve Batı’nın Kubilay Han’ı gerçek kişiliğiyle tanıması bir bakıma Marco Polo’nun sayesin de olmuştur,

Marco Polo buradaki anılarını yazdığı eserinde, Kubilay’in görkemli sarayını, büyük av partilerini, zengin ve renkli şölenleri, şenlikleri, vergi düzenini, İmparatorluğun bilim ve sanata verdiği önemi ilginç bir üslupla, belirli ölçüde bir ta rafsızlıkla anlatmıştır.

Sayısız erdemlerine ve aydınca eğilimlerine rağmen,Kubilay Han gerek kişisel davranışlarında gerekse askeri tasarılarında zaman zaman aşırılıklara kaçmıştır. Yönetimi sirasında bazı bölgelerdeki ayaklanma girişimleri buna yorulursa da, halkın hoşnutsuzluğunun asıl nedeni bölge yöneticilerinin keyiflerine göre, çıkarcı davranışı ve Pekin’deki saray çevreleri tarafından tutulan yabancıların kendilerine taninan ayrıcalıklarla şımarmış olmalarıydı.

 Kendine ulaşan yakınmaları, hoşnutsuzlukları daima hak ve adalet düzeninde çözümlemeye, cevaplandırmaya önem veren Kubilay, çıkarcı, bölge halkını baskıyla ezen yöneticileri ağır cezalarla yargılamaktan geri kalmamıştır.

Kubilay 1294 yılında öldüğü zaman yetmiş sekiz yaşındaydı.

Bir önceki yazımız olan İlk Tank Ne Zaman Kullanıldı başlıklı makalemizde tarih ve tarihi olaylar hakkında bilgiler verilmektedir.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ