20.09.2021 - Bilgi Vitrini & Sanal Ansiklopedi
Bilgi Vitrini

Estergon Kalesi Nerede

Estergon Kalesi Nerede

Estergon Kalesi Ve Osmanlı

Tuna Nehri’nin kıyısında Vaç dirseğinin kuzeyinde bir kaledir ve aynı zamanda şehrin adıdır. Yıllarca Macar Krallığının başkentliğini  yapmıştır. Estergon Kalesi ilk Osmanlı hükümdarı Kanuni Sultan Süleyman Han bu Budin’i fethettikten sonra 1529 da Viyana’yı kuşatmak üzere Avrupa’ya hareket eden padişah Semendire sancakbeyi Yahya Paşazade Mehmet Bey’e öncü birlikleriyle ilerlemesini söyledi.

Mehmet Bey ve emrindeki kuvvetler yolları üzerindeki Estergon Kalesi’ni kuşattılar kaleyi müdafaa edenler karşılarında da Osmanlı askerini görünce silah atmaksızın teslim ettilerse de  bu hal kısa sürmüş ve 1531 yılında elimizden çıkmıştır . Estergon kesin olarak Osmanlı hakimiyetine Kanuni Sultan Süleyman Han’ın 1543 yılında Avrupa’ya yaptığı Estergon seferi Hümayunu adıyla meşhur 10. seferinde gerçekleşmiştir.

Estergon Kalesi elli yıldan fazla Osmanlı hakimiyetinde kalmış ve Kocasinan Paşazade Mehmed Paşa‘nın düşman karşısında yenilmesi ile Avusturya orduları Başkomutanı Prens Mansfeld tarafından  2 Ağustos 1595 de muhasara edilmiştir.Avusturya ordusunun yanısıra Alman, Leh,Macar,İtalyan,Çek Oruları ile birlikte 80 bin kişilik bir ordu kuşatmış ve 28 gün sürmüştür. Kaleyi komuta eden Anadolu Beylerbeyi Lala Mustafa Paşa dır.

Kalede baş gösteren aşırı susuzluk sebebi ile Lala Mustafa Paşa kaleyi terke mecbur olmuştur.

29 Ağustos 1605 yıllarında Sadrazam ve Serdar’ı Ekrem Lala Mehmet Paşa tekrar Estergon Kalesi’ni muhasara etmiş bir ay boyunca süren muhasara sonunda düşmanın teslim olmasıyla tekrar Osmanlı hakimiyetine girmiştir.

Fetihten sonra 78 sene daha Osmanlı hudut boylarını koruyan kalelerden biri olmuştur. 1683 tarihindeki Avusturya Savaşı’nda kale tekrar düşman eline geçmiş ve Osmanlı’nın elinden çıkmıştır.

Estergon Kalesi yaklaşık olarak Osmanlı hakimiyetinde 140 yıl kalmıştır.

Bir önceki yazımız olan İlk Buharlı Gemiyi Kim Yaptı başlıklı makalemizde tarih ve tarihi olaylar hakkında bilgiler verilmektedir.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ