20.05.2024 - Bilgi Vitrini & Sanal Ansiklopedi
Bilgi Vitrini

Mavi Kelebeklerin Anlamı ve Hikayesi

Mavi Kelebeklerin Anlamı ve Hikayesi

Mavi Kelebeklerin Anlamı ve Hikayesi. Tarih 11 Temmuz 1995, Avrupa’nın göbeğinde yaşanan Bosna savaşında 312.000 kişi hayatını kaybetti. Boşnak halkı dünyanın gözü önünde sistematik bir soykırıma tabi tutuldu. Bosna ve Kosova’da öldürülen sivillerin gömüldüğü toplu mezarların yerleri bilinmiyordu.

Sırplar öldürdükleri Boşnakları gizlemek için toplu mezarlara gömmüş ve bu mezarlar uydudan görülmesin diye içlerine metal parçaları bırakmışlardı. Ancak Mavi kelebekler sayesinde bu mezarlar bulunmuştu.

Mezarların üstü toprakla kapatılmış ve çevrenin bitki örtüsüne uygun olarak yeşillendirilmişti. Sonrasında belli yerlerde kelebek nüfusunda belirgin bir artış görülmüştü. Bu kelebeklerin nasıl çoğaldığı konusunda araştırmalar yapılırken, incelenen toprağın altından toplu mezar çıktığı görüldü. Peki bu nasıl olmuştu?

Toplu mezarların içine gömülen cesetler toprağa karıştıkça besleyiciliğini arttırmış ve bölgede bulunan Lavinia (ölüm çiçeği) diye bilinen çiçeklerin çoğalması yalnızca bu bitkiden beslenen mavi kelebeklerin artmasına neden olmuştu. Kelebekler sayesinde 300’den fazla toplu mezar bulunmuştur. Mavi kelebekler, Bosnada toprak altında yatanların çığlığı olmuştu adeta.

Bu nedenle Bosnada mavi kelebekler hem ölüm hemse yeniden dirilişin simgesi haline gelmiştir.

Click to rate this post!
[Total: 0 Average: 0]
BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ