20.09.2021 - Bilgi Vitrini & Sanal Ansiklopedi
Bilgi Vitrini

Osmalı’da İlk Denizaltı Ne Zaman Yapıldı

Osmalı’da İlk Denizaltı Ne Zaman Yapıldı

Osmanlılar’da veya dünya da belki ilk denizaltı 1719 yılında İstanbul’da yapıldı. ‘’Tahtelbahir’’ denilen bu denizaltı Sultan Üçüncü Ahmed Han devrinin Tersane Baş Mimarı İbrahim Efendi tarafından yapılmıştır. Timsah şeklinde tarif edilen bu denizaltının deniz yüzüne çıkıp , tekrar denize dalması Sultan Üçüncü Ahmed Han’ın çocuklarının sünnet şölenine tesadüf ettirilmiş ve bütün İstanbul halkı hayretle bu ‘’Tahtelbahir’i’’ seyretme imkanı bulmuştur.

1719 yılında yapılan bu sünnet düğünün de, Haliç’deki Tersane Kasrı karşında evlere şenlik bir ‘’ azim timsah’’ göründü ki, kayıklarla deniz merasimine gelmiş halk neye uğradıklarını bilemediler. Derken timsah denize daldı ve bir saat kadar sonra yeniden su yüzüne çıktı.

Denizaltı ilerleyerek padişahın bulunduğu tarafa durmuş ve bir müddet selamlama merasiminde bulunmuştu. Bu merasim esnasın da batıp çıktıktan sonra denizaltının kapısı açılmış ve beş asker çıkarak bu muhteşem icadın maharetlerini göstermişlerdi.

Bu hadise dünya tarihin de daha ‘’denizaltı’’ diye bir tabir ve çalışma yok iken yapılmış, yabancı elçiler dahi bu manzara karşısın da hayretler içinde kalmışlar dır.

Bir önceki yazımız olan Kemankeş Nedir başlıklı makalemizde tarih ve tarihi olaylar hakkında bilgiler verilmektedir.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ