20.09.2021 - Bilgi Vitrini & Sanal Ansiklopedi
Bilgi Vitrini

Lidya Uygarlığının Özelliği Nedir

Lidya Uygarlığının Özelliği Nedir

Anadolu uygarlıklarından ve ülkelerinden biri olan Lidyalılar bugünkü Batı Anadolu’da Menderes ve  Gediz ırmakları  arasında kalan ve Lidya denilen bu bölgede oturuyorlardı.

Önceleri Hititler’in sonra Frigyalı’ların  egemenliği altında yaşadılar. Frigya Devletinin Kimmerler tarafından yıkılmasından sonra Giges adlı bir kral Lidya  Devleti’ni (M.Ö 650 yılında) kurmuştur. Lidya  tarihindeki Giges ile başlayan bu sülaleye Şahin Krallar adı verilir. Giges  zamanında Lidya Devleti’nde ticaret ve ziraat  çok gelişmiştir. Komşularıyla  iyi geçinerek, Efes’ten başlayarak Ninova’ya kadar uzanan meşhur Kral Yolu yaptırmıştır. Yol üzerinde Konak yerleri kurarak güvenliği sağlayan tedbirler alarak geniş bir ticaret ağı olışturmuşlardı.

Fakat bu parlak devir uzun sürmedi. Kimmerler Lidyalılar üzerine hücum ettiler Kral Giges ilk sefer  Kimmerleri durdurmayı başardı fakat ikinci çatışmada yenildi ve harp meydanında öldü  ve bütün Lidya  şehirleri yakılıp yıkıldı.

Lidyalı’ların en meşhur hükümdarı Krezüs tür. Krezüs,İon  şehirlerini idaresi altına aldı. Onun zamanında devletin merkezi olan Sard şehri bir altın hazinesi haline geldi. her tarafta Saraylar tapınaklar, abideler yapıldı. Devrin bilginleri, filozofları, şairleri Sard Sarayı’na toplandı ve hepsini maaş bağlandı.

Fakat Krezüs askerliğe gereği kadar önem vermedi, her şeyi para ile elde edebileceklerini sanıyordu.  İran’da Med’leri yıkarak Pers Krallığını   kurmuş  olan Kurus, Anadolu üzerine yürüdü,Krezüs Kızılırmak boylarında Kurus ile yaptığı savaşta yenildi ve Sard şehrini çekildi. Burada 14 günde dayandıktan  sonra şehir Persler’in eline düştü,Krezüs esir edildi (M.Ö546) Lidya   Devleti ortadan kalktı bundan sonra Anadolu Pers İmparatorluğu’nun bir vilayeti haline geldi.

Lidya Devleti’nin önemli özelliklerinden biri de devleti kralla birlikte büyük tüccarlar ve arazi sahibi asiller idare ederlerdi, Merkezleri Sard şehriydi.

Doğu ile batı arasında ticaretin gelişmesini sağlayan Lidyalılar çok zengin olmuşlardı onlar zamanında Batı Anadolu parlak bir devir yaşamıştır.

Parayı ilk defa Lidyalılar icat etmişlerdir. (M.Ö. 700) Bu sayede ticaret kolaylaşmış ekonomik hayatın daha ziyade genişlemesi mümkün olmuştur .

Lidyalılar; dokumacılık, çömlekçilik, dericilik ve madencilik de oldukça ilerlemişlerdir.

Bir önceki yazımız olan Uygur Devleti Tarihi başlıklı makalemizde tarih ve tarihi olaylar hakkında bilgiler verilmektedir.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ