20.09.2021 - Bilgi Vitrini & Sanal Ansiklopedi
Bilgi Vitrini

Anadolu’ya Türk İlk Ne Zaman Geldiler

Anadolu’ya Türk İlk Ne Zaman Geldiler

Asya Hunlarının devamı ve torunları oldukları bilim adamalarınca tesbit edilen Batı Hunları (Avrupa Hunları), hareket kabiliyeti ve yetenekleri çok fazla olan çevik atlı birliklerden oluşan kalabalık ordularla Karadenizin‘deki (Şimdi Rusya Kısmı) Alan, Ostrogot veVizigotları yendiler ve çok geçmeden 378 yıllarında Tuna Nehrine kadar geldiler ve bu ırmağı geçerek Batı-Roma ve Bizans İmaparatorluğunu toprakalrını istilaya başladılar.

Bu Hun’ların diğer bir kısmı ise Kafkas Dağlarını aşarak Anadolu toprakalrına geldiler. Kursık ve Basık adlarında iki komutan tarafından gerçekleştirilen bu akınlar (tamamı atlı birlik) Erzurum üzerinden hareketle Karasu ve Fırat havzalarından Malatya ya ulaştılar. Daha sonra bu kuvvetler Çukurovayı işgal derek Ortadoğunun en sağlam surlarına sahip Urfa ve Antakya kalelerini başarız kuşatmalarda bulundular. Çok geçmeden Suriye inen Hun Atlıları Suriye ve Kudüs’e kadar ilerlediler.

Suriye de çok kalmayan bu atlılar daha sonra Orta Anadolu bölgesinden geçip Doğu Anadolu ve Azerbaycan yoluyla yeniden Kafkas dağlarını aşarak Kuzey karadenizden devam ettiler. Tüm bu akınları 1 yıl içerisinde olup bitmiştir. Rüzgar gibi Anadolu üzerinden gelip geçmişlerdir.

398 yılında bu atlılar aynı yol üzerinden tekrar Anadoluya küçüp çapta akınlar yaptılar.

395-398 yılları arasında cereyan eden Hun Türkleri’nin bu Anadolu harekatı Türklerin Anadolu ilk defa gelişleri açısından Türk ve dünya tarihi için önemlidir.

Batı Hunları (Avrupa Hunları) nın en ünlü hükümdarları adaleti ile ün salan ve ‘’Tanrının Kırbacı’’ denilen büyük Türk hükümdarı ‘’ATTİLA’’dır.

Bir önceki yazımız olan Anadolu Selçuklu Devletini Kim Kurdu başlıklı makalemizde tarih ve tarihi olaylar hakkında bilgiler verilmektedir.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ