19.09.2021 - Bilgi Vitrini & Sanal Ansiklopedi
Bilgi Vitrini

Halifelik Ne Zaman Kaldırıldı

Halifelik Ne Zaman Kaldırıldı

Halifelik Ne Zaman Kaldırıldı

Hz. Muhammed’in (SAV) vefat traihi olan 632 yılından beri devam eden Halifelik, Türkiye Büyük Millet Meclisinin 3 Mart 1924 tarihli kararı ile kaldırıldı. Böylece 101. Halife olan II.Abdülmecit Efendi ertesi gün ailesi ile birlikte İsviçre’ye gitmek üzere Dolmabahçe Sarayından ayrıldı. Halifeliğin kaldırılışı ve Halifenin Türkiye sınırları dışına çıkarılışı müslüman ülkelerde önce tereddüt ile karşılandı. Fakat sonraları değişen dünya şartlarında olumsuz hava şartları kendiliğinden yok oldu. Son Hakife II.Abdülmecit ile birlikte Osmanlı Hanedanı’na mensup olanların hepsi yurt sürgüne gönderilmişti.

Bu sürgün hayatı tam 28 yıl sürdü. 1952 yılında çıkarılan bir kanun ile Osmanlı Hanedanı’na mensup olanlardan 30 kişi hariç olmak üzere diğerlerinin Türkiye’ye dönmesine müsaade edildi. Dönmelerine müsaade edilmeyenler sadece şehzadelerdi.

Halifelik siyasi ve sembolik bir anlam taşısıda son yıllarda islam Birliği adına gerekli haline gelmiştir. Atatürk’ün açıklanmayan vasiyetinde Halifelik hakkında tavsiler olduğu hatta geri getirilmesi konusunun olduğu tartışılmakatadır ki Atatürk’ün vasiyetinin açıklanması sürekli ertelenmektedir.

Bir önceki yazımız olan Kıbrıs İlk Ne Zaman Fethedildi başlıklı makalemizde tarih ve tarihi olaylar hakkında bilgiler verilmektedir.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ