24.09.2021 - Bilgi Vitrini & Sanal Ansiklopedi
Bilgi Vitrini

Navarin Vakası Nedir?

Navarin Vakası Nedir?

Navarin Olayının Sonuçları

Tepedenli Ali Paşa’nın Yanya Valisi olduğu sıra Rumlar üzerine etkin ağırlığı kalkınca, 12 Şubat 1821 de Mora isyana başlamıştı. 13 Ocak 1821 tarihinde de, isyancılar Yunanistan’ın bağımsızlığı ilan etmişlerdi.

Bu arada Osmanlı tahtında bulunan Padişah İkinci Mahmud, isyanın uluslar arası bir sorun halini almaması için hemen harekete geçmeye karar verdi. İçden bozulmuş Yeniçeri ocağıyla bu işi yapabileceğine inanı yoktu. Mehmet Ali Paşa’ya başvurdu. Mehmet Ali Paşa’nın oğlu İbrahim Paşa’nın Girid’i bir üs haline getirdi. İsyancılara karşı harekete girişti.

Buna rağmen, Mora isyanı sürüp gidiyordu. 5 Haziran 1923’te, İbrahim Paşa Atina’yı ele geçirerek isyana son vermek üzereydi. İçerde eskimiş, gücünü yitirmiş, politikaya karışarak saflığını kaybetmiş Yeniçeriler’in sebep olduğu kargaşalıklar devam ederken, dışarda da düşmanlar boş durmuyorlardı, İkinci Mahmud, 1826 yılının 15 Haziran günü ayaklanan Yeniçeriler’i sindirdi. Yeniçeri Ocağı ortadan kaldırıldı ama, Rusya, İngiltere ve Fransa 6 Temmuz 1827 tarihinde Londra’da bir anlaşma yaptılar, Akdenizde’ki filolarını, Savarin’de üslenmiş Osmanlı ve Mısır donanmalarına saldırmak üzere buraya gönderdiler. 20 Ekimde baskın yapan düşman filoları, buradaki savaş gemilerimizi yaktılar.

İç işlerimize karışan, bunu alışkanlık haline getirmek amacındaki ülkelerden verdikleri zararı, gemilerin karşılığını ödemelerini istedik. Ruslar bize savaş açmakla, cevap verdiler. Yunanistan’da İbrahim Paşa’nın da yardımıyla sağlanmış olan Türk egemenliği, Navarin Olayından sonra tekrar zayıfladı. Aynı yıl, Cezayir Fransızlar tarafından işgal edildi. Hemen ardından Mısır isyanı patlak verdi.

Kalleşçe bir baskın niteliğinde yapılan Navarin saldırısı, birbirini izleyen bozgunların başlangıç noktası olmuştu.

Genel bir bakışla, Navarin Olayı Yunanistan üzerindeki e gemenliğimizin son bulmasında en büyük etkendir diyebiliriz.

Bir önceki yazımız olan Buharlı Makinelerin Tarihi başlıklı makalemizde icatlar, tarih ve tarihi olaylar hakkında bilgiler verilmektedir.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ