16.04.2024 - Bilgi Vitrini & Sanal Ansiklopedi
Bilgi Vitrini

Kıbrıs İlk Ne Zaman Fethedildi

Osmanlı İmparatorluğu Kıbrıs’ın fethinden önce Akdeniz’deki büyüklü küçüklü bir çok adayı fethetmişlerdi fakat Kıbrıs fethedilmemiş haraca bağlanmıştı.

Kıbrıs İlk Ne Zaman Fethedildi

İçindekiler

Kıbrıs Ne Zaman Fethedildi

Osmanlı İmparatorluğu Kıbrıs’ın fethinden önce Akdeniz’deki büyüklü küçüklü bir çok adayı fethetmişlerdi fakat Kıbrıs fethedilmemiş haraca bağlanmıştı. Kıbrıs Venedik’lilerin elinde bulunuyordu.

II.Selim zamanına gelindiğinde adanın fethinin gerekli olduğuna karar verilmiştir çünkü Hiristiyan dünyası ve korsanlar bu adayı üs olarak kullanrak çevreye zararları artırmışlardır.

Osmanlı donanması Damat Piyale komustasında Kıbrıs karasularına doğru ilerliyordu. Ordunun başında ise Lala Mustafa Paşa vardır. Ordu Kıbrıs’ı fethetmek için yola çıkmıştı.

2 Temmuz 1570 tarihinde, donanma Limasol limanına girdi ve Lala Mustafa Paşa komutasındaki ordu çok geçmeden Kıbrıs’ı teslim aldı.

Kıbrıs’ın Elden Çıkması

Osmanlı Devletinin gerileme dönemine girmesi ile toprakları yavaş yavaş kaybedilmeye başlamıştır.

4 Haziran 1878 yılında bir anlaşma ile Kıbrıs’ı Osmanlı İmaratorluğu adına İngiltere idare edecekti. Anlaşmaya göre Kıbrıs hukuken Osmanlının bir parçası sayılıyordu ama durum pek de onu göstermiyordu.

1914 de başlayan Birinci Dünya savaşına Osmanlı İmparatorluğunun girmse ile İngiliz fırsatcılığı kendini gösterniş ve İngiltere yapılan anlaşmayı tanımayarak Kıbrıs’ı ilhak etmiştir.

Click to rate this post!
[Total: 0 Average: 0]
BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ