26.05.2024 - Bilgi Vitrini & Sanal Ansiklopedi
Bilgi Vitrini

Yangın Pompası Nedir, Nasıl Çalışır?

Yangın Pompası Nedir, Nasıl Çalışır?

İçindekiler

Yangın birçok canlının zarar görmesine sebep olur. Doğa olayı olarak veya ihmaller sonucu ortaya çıkabilen yangınlar büyük maddi zararlara da yol açabilir. Ortaya çıkan alevlerle mücadele etmek için kullanılan pratik, etkili ve kullanışlı ürünler yangın pompası ismiyle adlandırılır. Alevlerin sönmesinde kullanılan yangın pompaları yaşanacak kayıpların önüne geçmede ve zararı azaltmada büyük önem taşır.

Yangın Pompası Nedir?

Yangın pompası su kaynağına bağlanan bir ekipmandır. Ürün yangın hidroforu olarak da isimlendirilir. Sistem olası bir tehlike durumunda su tesisatına su aktarılmasını sağlar. Su kaynağından aldığı suyu belirli bir basınçla tesisata vererek yangının kısa sürede sönmesine katkı verir. İşletmeler için büyük önemi bulunan bu sistemin çalışma prensibi basittir. Sistemler genellikle 3 parçadan oluşur. Bunlar ana, yedek ve jokey parçalarıdır. Ana parça tehlike anında devreye girecek asıl parçadır. Ana pompa dışında kalan parçaların varlık sebebi asıl ekipmanda çıkabilecek bir sorundur. Asıl parçada arıza meydana gelirse yangının sönmesi için aynı güce sahip olan yedek parça devreye girer. Jokey ise ana parçanın gereksiz kullanılmaması içindir. Kaçaklar sebebiyle ani basınç düşmeleri meydana gelebilir. Bu durumda jokey parçası hızla devreye girer ve ana ekipmana gerek kalmadan sorunu çözer. Her bir parçanın ayrı kontrol panosu bulunur. Hepsi kendi panosu üzerinden yönetilir. Sistem elektrik tahrikli motor, elektrik beslemeli ve dizel ile çalışabilir. Genellikle parçalar farklı kaynaklarla çalışır. Bunun sebebi bir parçada sorun çıkması durumunda ötekinin devreye girebilmesidir. Sistemin yönetilmesi ise kontrol panosu üzerinden gerçekleşir. Sistemin devreye girmesi için basınç seviyeleri belirlenir. Otomatik olarak çalışan sistem belirlenen basınç seviyesini sürekli olarak kontrol altında tutar. Basınçta düşme meydana geldiğinde sorunu çözmek için devreye girer. Belirlenmiş basınçtaki suyu tesisata aktarır. Böylece basıncın yeniden yükselmesini sağlar. Yangın söndürme pompa çözümleri içinde çark sistemi bulunur. Basıncı artırmak için çark sistemi döner. Dönüş hareketi suyun istenen basınca ulaşmasını sağlar. Sistemin verimli ve sorunsuz olması için kurulumunun doğru yapılması önemlidir. Kullanılacağı alana yerleştirilmesi için yangın pompası bağlantı şeması kullanılır. Ayrıca bakımlarının da yapılması yaşanabilecek aksaklıkları engellemek açısından önem taşır.

Yangın Pompası

Yangın Pompası Ne İşe Yarar?

Tesisler, tehlikeli maddelerin bulunduğu alanlar ve daha pek çok yerde yangın tehlikesi ortaya çıkabilir. Ciddi bir problem olan yangın tesisin çevreye zarar vermesine sebep olabilir. Ayrıca tesisin ciddi maddi zarara uğramasına ve orada çalışan kişilerin zarar görmesine de sebep olabilir. Bu gibi durumların önüne geçmek, yangın tehlikesi aza indirmek için pompalar kullanılır. Yangın pompası aldığı su kaynağı sayesinde tesisatın aralıksız olarak beslenmesini sağlar. Tesisatın beslenmesi sayesinde herhangi bir sorunda kullanılabilecek suya ulaşılabilir. Can ve mal kaybını en aza indirmek için bu sistemlerin seçimi de önemlidir.

Yüksek Performanslı Yangın Pompası Çeşitleri

Yangın pompasının dayanıklılığı işletmelerin ve canların tehlikeye girmemesi için oldukça önemlidir. Standart yangın pompası seçenekleri çeşitli parçalardan oluşur ve klasik bir yapıya sahiptir. Yangın pompasının belirli standartları karşıladığını gösteren bazı sertifikalar vardır. Bu sertifikalar UL ve FM olarak isimlendirilir. Dünya genelinde standart kontrolü yapan UL, bir ürünün güvenlik şartlarına uyduğunun onayıdır. FM ise riskin sigortalanmasıdır. Ürünün güvenli bir yapıya sahip olduğunu, önemli kalite standartlarını karşıladığını gösteren FM, bağımsız bir kuruluştur. Bundan dolayı bu iki belgeye de sahip olan bir ekipman istenen kalite standartlarını yakalamıştır. MASDAF, Türkiye’de UL ve FM sertifikalarını almış ve yüksek standartlarını yakalayan ürünler geliştirmiştir. Markanın YNM ULFM, YSPS NFPA gibi pek çok yangın pompası serisi bulunur. Seriler arasında tek emişli ve çift emişli seçenekler yer alır. YNM ULFM serisi korozyona karşı dayanıklı malzemelerden geliştirilmiştir ve 3 pompası bulunur. YPH NPFA serisi ise hat tipidir. Yumuşak salmastra ile mil sızdırmazlığı sağlar. MASDAF, yangın pompası da dahil olmak üzere kademeli, dişli ve uçtan emişli gibi ayrı pek çok ürün geliştirmektedir. Her ürününde gelişmiş teknoloji kullanan ve standartları yakalayan MASDAF pompa modellerini inceleyebilir ve tercih edebilirsiniz.

Click to rate this post!
[Total: 0 Average: 0]
BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 1 YORUM
  1. kompresör bursa dedi ki:

    Uzmanların Kompresör Tercihi

BİR YORUM YAZ