29.02.2024 - Bilgi Vitrini & Sanal Ansiklopedi
Bilgi Vitrini

William Kidd Hayatı, William Kidd Kimdir?

William Kidd Hayatı, William Kidd Kimdir?

William Kidd Hayatı, William Kidd Kimdir?

William Kidd, kaptan kidd olarak da bilinir (d. y. 1645, Greenock, Renfrew, İskoçya – ö. 23 Mayıs 1701, Londra, İngiltere), efsanevi İngiliz korsandır. Serüven­leri İngiliz edebiyatında işlenmiş, hazine avcıları sonraki yıllarda definesinin peşine düşmüşler ama sonuç alamamışlardır.

William Kidd Hayatı, William Kidd Kimdir?

Yaşamının ilk yıllarına ilişkin ayrıntılı bilgi yoktur. Genç yaşta denize açıldığı sanılır. 1690’da New York kentinde tanınmış bir kaptan ve gemi sahibi oldu. 1695’te İngiliz krallık yönetimi Kidd’e Kızıldeniz ve Hint Okyanusunda, Doğu Hindistan Kumpanya- sı’na ait gemilere saldıran korsanları ceza­landırma görevini verdi.

Kidd Şubat 1697’de korsanlık yapmaya başladı. Çeşitli eylemlerden sonra korsan­lıkla suçlandığını öğrenince 1700’de New York’a gitti. Tutuklanarak yargılanmak üzere İngiltere’ye gönderildi. Buradaki yar­gılamada suçlu bulundu (8-9 Mayıs 1701) ve asılarak idam edildi.

Kidd’in hazinesinin bir bölümü Long Island açıklarındaki Gardiners Adasında bulundu. Bunların satışından elde edilen gelir “Antonio” adlı gemisinden alınan eşyalarıy­la birlikte hayır kurumlarına bağışlandı. Sonraki yıllarda Kaptan Kidd adı, Batı edebiyatında kahramanlaştırılmış düşsel korsan kavramıyla bütünleşti. Kidd’in göm­düğü düşünülen hazinesini konu alan öykü­lerden biri de Edgar Allan Poe’nun “The Gold Bug” (Altın Böcek, 1948,1982) adlı yapıtıdır.

Click to rate this post!
[Total: 0 Average: 0]
BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ