06.12.2023 - Bilgi Vitrini & Sanal Ansiklopedi
Bilgi Vitrini

Bruce Lee’nin Kısaca Hayatı ve Jeet Kune Do Tekniği

Bruce Lee’nin Kısaca Hayatı ve Jeet Kune Do Tekniği

Bruce Lee’nin Kısaca Hayatı ve Jeet Kune Do Tekniği Hakkında Bilgi

Bruce Lee’nin Kısaca Hayatı ve Jeet Kune Do Tekniği herkes tarafından ilgi duyulmuştur. Ayrıca tüm savunma sporlarını kendi buluşu olan jeet kune do tekniği ile birleştirerek dünyayı kendisine hayran bırakmıştır. 

Bruce Lee’nin kuralında zihnini boşalt, biçimsiz ol ve şekilsiz ol gibi 3 prensibi kendisine benimsemiştir. Buradaki 3 prensipte tıpkı su gibi olmayı örnek göstererek felsefesini ortaya koymuştur. Bruce Lee, 27 kasım 1940 Çin hastanesinin doğum bölümünde dünyaya gelir. Doğduğun da soluk alıp vermesinde sorun olduğunu anlayan doktor ,bir makineye bağlı olarak yaşaması için mücadele etmiştir. Hayati tehlikesini atlatan Bruce Lee, ailesi tarafından iyi bir eğitim alması için Çin Cumhuriyetine bağlı Hong Kong şehrine yerleşir. O dönemlerde Hong Kong’ta her gün suç oranı artıyor ve mafya hesaplaşması gibi durumlarda bölgede durmak bilmiyordu. Bruce Lee o dönemlerde işinden eve evinden işine giderken her gün yolunu kesen çeteler tarafından dayak yiyor ve eve ağzı burnu kan, gözleri şişmiş şekilde geliyordu. Bruce Lee kolay para kazanmaya çok meraklıydı ve mahalle köşelerinde, pazarda, sokaklarda bulunan düzmece oyunları izler ve dikkat ederdi. Paraya ihtiyacı vardı ve oynamaya karar verdi. Her oyunu kazanır kazanmasına fakat parasını alamaz. Bu durum öylesine canını sıkar ki Bruce Lee,  bunun üzerine o dönemin en iyi savunma hocası olan İp Man ile tanışır.

Bruce Lee’nin Kısaca Hayatı ve Jeet Kune Do Tekniği

Usta İp Man ona önce Kung-Fu‘ yu öğretti sonra ise wing chun tahtası ile pratik yaptırdı. Böylece wing chun sanatını da öğrenmiş oldu. Bir gün Hong Kong’ta gece vakti bir çocuk ile kavga eder etmesine ama başı belaya ve hayatı tehlikeye girmiştir. Çünkü kavga ettiği çocuğun babası mafya lideridir. Hemen Hong Kong’tan ayrılarak Amerika’ya yerleşir yerleşmez hemen Washington Üniversitesi’ne yazılır. Derslere mükemmel bir derecede çalışıyor ve sınıfında parmakla gösteriliyordu. Bir gün okulun bahçesinde bacağını  180 derece ile havaya kaldırarak okulda bir çok kişiyi etrafına toplamış ve gelecekte evlenecek olan eşi Linda Emery‘in dikkatini çekmiştir. Mezuniyetinin ardından Young Kung-Fu adında ilk okulunu açarak öğrenciler yetiştirmemeye başlamıştır.

Bruce Lee’nin Kısaca Hayatı ve Jeet Kune Do Tekniği

Bruce lee’nin kısaca hayatı ve savunma sanatını buradaki öğrencilerine anlatır ve savunma sanatının  4 sırrını açıklardı. Bu sırlar; Turna kadar zarif olmak, bir yılan kadar esnek olmak, bir kaplan kadar yırtıcı ve bir maymun kadar çevik olmaktır.  24 yaşında ilk müsabakasını yaparak Kung-Fu tekniği ile karate şampiyonu olmuş ve film yapımcılarının dikkatini çekmiştir. Film için teklif alan Bruce Lee 1969‘dailk filmi olan Marlowe adlı film ile boy göstermiştir.

Bir gün shaolin tapınağında eğitim görmüş bir dövüşçü ona meydan okur. Kung-Fu okulunda yapılan bu büyük kapışmada berberlik olmuştur. Bu kapışmadan sonra Bruce Lee uzunca düşünmüş ve bir ağır siklet boksörün yumruğu, Judo ustasının taklası, siyah kuşak karatecinin tekmesini hızıyla birleştirerek kendi buluşu olan jeet kune do tekniğini bulmuştur. 1972 tarihinde ejderin 3 fedaisi adlı film ile efsaneleşmiştir. Öğrencisi olan Chuck Norris ile kolezyum da yaptığı dövüş sahnesi büyük ilgi görmüştü. Film setinde dünyada benden büyük yok filmini çekerken ara ara baş ağrısından büyük acı duyduğunu belirtmiş ve avuç avuç haplar alarak krize girmiştir. Bu durum gittikçe kötüye giderek 7 temmuz 1973’ün akşamında dinlemek için odasına çekilmiş ve arkadaşları tarafından elinde ilaç kutusu ile cansız bedenine rastlanmıştır.

Click to rate this post!
[Total: 0 Average: 0]
BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ