24.02.2024 - Bilgi Vitrini & Sanal Ansiklopedi
Bilgi Vitrini

İnternet Hız Testi Nedir?

İnternet Hız Testi Nedir?

İnternet hız testi, bir diğer ismi ile “speedtest” sizin cihazlarınız üzerinden internet hız testini uyguladığınız ilk andan itibaren internet bağlantınızın yaklaşık olarak kaç Mbps olduğunu tespit ederek hızlıca gösterir. Ayrıca bu test yardımı ile internet bağlantınızın değerini ve kalitesinden de kolaylıkla haberdar olabilmeniz mümkündür. Genel olarak bakıldığı zaman bu iki değeri tarafınıza bildiren teste hız testi denir.

Sizlerin de bildiği üzere internet hız testleri, internet servis sağlayıcınızın genel olarak kullanabilmeniz için sunduğu internet hızı ile sizin o an kullanmakta olduğunuz internetin hızını karşılaştırır. Bu yöntem aracılığıyla size sunulan internetin hızı ile kullanmakta olduğunuz internet hızının arasındaki farklılığı ve birbirlerine ne kadar yakın değerlerde seyrettiğini görebilirsiniz.

İnternet Hız Testi Nedir?

Aynı zamanda internet hız testi yardımı ile pinginizi ( cihazlar arası gönderilip alınan verilerdeki gecikme durumu), download (anlaşmış olduğunuz ağ firmasının size taahhüt ettiği indirme hızı) ve upload (veri aktarma hızı) hızınızı kolaylıkla görebilirsiniz.

Bu bilgiyi de sizlere bildirmemizde fayda var. Kullanmış olduğunuz internetinizin hızı; kablo sistemleriniz, kullandığınız modeminiz ya da harici çeşitli nedenlerden çok çabuk etkilenebileceğinden dolayı gerçekleştirmeniz gereken internet hız testlerinizi rutin olarak gerçekleştirmeniz faydalı olacaktır. Bu yöntemle elde edeceğiniz bu sağlıklı veriler yardımıyla kullandığınız interneti daha güvenli ve kaliteli bir hale getirmek için doğru kararlar almış olursunuz.

İnternet hız testi için https://www.hiztesti.me adresini ziyaret edebilirsiniz.

Click to rate this post!
[Total: 0 Average: 0]
BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ