21.04.2024 - Bilgi Vitrini & Sanal Ansiklopedi
Bilgi Vitrini

E-Ticaret Nedir? Avantajları Dezavantajları

E-Ticaret Nedir? Avantajları Dezavantajları

İçindekiler

Son 5 yılın en hızlı büyüyen platformu olan e-ticaret, yoğun bir iş temposu olan ve zamanla yarışan bireylerin kişisel ihtiyaçlarının bir bölümünü karşılamak amacı ile kurulmuştur. İnternetten sipariş verilerek gerçekleştirilen alışverişler, vakitleri olmayan bireyler için önem arz etmektedir. Söz konusu platformlar ise bu konuda hızlı bir şekilde büyümekte ve binlerce kişiye hitap etmektedir. E-ticaret sistemi, kullanıcılara pek çok özellik sunmaktadır. Gündelik yaşamı kolaylaştıran bu özellikler, sistemin kalitesini de yükseltmektedir.

E-Ticaret Sisteminin Özellikleri

 • E-ticaret platformu, sade ve anlaşılır menülerden oluşmaktadır. Aradığınız ve satın almak istediğiniz ürüne dakikalar için ulaşabilir ve alışveriş sürecini hızlı bir şekilde tamamlayabilirsiniz.
 • Satışa sunulan ürünlerin, resimleri ve özellikleri kullanıcıya aktarılmaktadır. Ayrıca her ürüne ait garanti belgeleri de bu resimler içerisine dâhil edilmektedir.
 • Sistemde bulunan birçok ürün, farklı zaman dilimlerinde indirime ve kampanyalara girmektedir.
 • Yine satın alacağınız ürün hakkında yapılan yorumları görmenizi sağlayan bu sistem, farklı markaları da içerisinde barındırmaktadır.
 • E-ticaret sitesinde bulunan tüm ürünlerin fiyatlarını karşılaştırabilme ve ürünlerin özelliklerini detaylı bir şekilde inceleme imkânı da sunulmaktadır.

Backlink

SEO çalışmalarında kullanılan backlinkler oldukça önemli fırsatlar doğurmaktadır. Profesyonel olarak yapılan SEO ve doğru bir şekilde uygulanan backlink çalışmaları sayesinde e-ticaret müşteri sayısının yükseldiği ve ziyaretçi sayısının arttığı görülmektedir. Bununla birlikte site içi ve site dışı SEO çalışmalarının birlikte yapılması da önemlidir. Google veya diğer arama motorlarında spam durumuna düşmemek için yapılan building çalışmalarında da özenli olunmalıdır.

Söz konusu çalışmaları yapmayan web sitesi, zaman içerisinde ölü damgası yemekte ve kazanmış olduğu müşteri potansiyelini kaybetmektedir. Bu konu üzerinde önemsenmesi gereken diğer bir nokta ise backlink çalışmalarının doğru bir şekilde yapılması gerektiğidir. Aksi halde yanlış yapılan backlink çalışmaları, faydadan çok zarar getirmektedir. Web sitesinde optimizasyon açısından yaşanan sorunları, sadece backlinkler ile çözüme kavuşturmaya çalışmak başarı kazandırmamaktadır.

Arama Motorlarına Hitap Eden Özellikler

Arama Motorlarına Hitap Eden Özellikler

 • E-ticaret platformuna hazır sistem paketleri ile girmek yerine, kendinize özgü bir SEO çalışması ve yazılımı yapmanız daha mantıklıdır.
 • Kurmuş olduğunuz sayfanın uzantısı, SEO uyumlu olmalıdır.
 • Satışı yaptığınız ürünlerin değerlendirilmesi ve puanlanması için gerekli imkân sunulmalıdır.
 • Kurmuş olduğu sitede, ürünlerinizin ve fiyatlarınızın karşılaştırılmasına yardımcı olun.
 • E-ticaret sistemi için kurmuş olduğunuz site, w3c standartları ile kodlanmalıdır.
 • Yine kurmuş olduğunuz sitede, kullanıcıların yorum yapabilecekleri bölümler oluşturmalı ve ürünlerin açıklama kısımları özgün metinler ile doldurulmalıdır.
 • Sayfanızı, sosyal medya hesaplarında paylaşmanız ve ürünlerinizi farklı platformlar sergilemeniz de oldukça önemlidir.
 • Sitenizin trafiğinin ve backlink oranının aynı seviyede yükselmesini sağlayın.
 • Farklı zaman dilimlerinde anketler oluşturun ve ziyaretçilerinizin sayfanız hakkındaki düşüncelerini anlamaya çalışın.
 • Google tarafından güncellenen yeni SEO kurallarına hakim olmaya çalışın ve bu kuralları sitenizde uygulamaya özen gösterin.

Online mağazacılığa başlarken daha hızlı ve düşük maliyetli işlem yapmak için hazır e-ticaret paketleri kullanabilirsiniz. Bunun için Kobisi ile iletişime geçmeniz yeterlidir.

Click to rate this post!
[Total: 0 Average: 0]
BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ