23.09.2023 - Bilgi Vitrini & Sanal Ansiklopedi
Bilgi Vitrini

Bebekler En Rahat Nasıl Uyur?

Bebekler En Rahat Nasıl Uyur?

Bebekler En Rahat Nasıl Uyur? Uyku tabiki hepimizin ihtiyaç duyduğu vücudumuzu ruhumuzu dinlendirdiğimiz bir faaliyettir. Bebeklerimiz için ise uyku hem gelişimleri açısından hem de tüm sağlıkları ve metabolizmaları açısından altın değerinde önem taşımaktadır. Ebeveynler çocukların gece gündüz uyku süreleri ve gün dilimlerinin düzeni adına ciddi bir çaba sarf etmektedirler.

Belirlenen düzende ve deliksiz şekilde bebeklerin en rahat uyuması için kıymetli bir kaç bilgi paylaşacağız. Bebekler ilk birkaç ay dış ortama uyum sağlamakta zorlandıkları için uyku problemi yaşarlar. Bazı bebekler sıkıntısız sürekli uyurken bazıları ise gece ya da gündüz uyuyarak sadece hem sağlık açısından hem de annelerine sıkıntılı durumlar yaşatabilirler. Bebeğiniz için öncelikle her anlamda doğru adımları atmak gerekmektedir.

bebeklerde uyku

Bebeğinize çok sıcak olmayan fakat ta soğukta olmayacak bir derece suda vücuduna masajlar yaparak yıkamanızı tavsiye ederiz böylelikle gevşemiş ve rahatlamış olacaktır. Sonrasında hafif hareketlerle hırpalamadan kurulamalı ve masajla vücudunu dinlendirmeliyiz. Bebeğimizin karnının tok olması altının temiz olması ve pamuk oranı yüksek yumuşak ve rahat hareketlerini kısıtlamayacak giysiler tercih edilerek yatırılması önemlidir.

Bebeğinizin ağlaması durumunda sakinleşmesine yardımcı olmalısınız çünkü kendi kendini toparlamak onun için zorludur. Bebeğin yatış pozisyonu ise ciddi önem taşır bebek ölümleri adına yapılan incelemelerde yüzükoyun yatırılan bebekler sırt üstü yatan bebeklere göre daha çok ani ölüm vakasına tanık olmuşlardır. Özellikle emzirildikten sonra bebeğin sırt üstü yatırılması gerekmektedir. Aynı zamanda uyku destekleyicisi olarak çok renkli dikkat çekici sesli değil de daha naif uyku moduna sokacak şekilde oyuncaklardan destek alabilirsiniz. Buradaki önem ise oyuncağı bebeğin ulaşamayacağı fakat görebileceği noktada tutmaktır.

Bebeklerimizde mışıl mışıl uyuduklarını görmekte bir annenin en güzel anıdır. Sağlıklı ve sakin geceler her zaman bebeğinizin ve sizin olsun. Çok fevkalade bir durumda uykusuzluk söz konusu ve bilgiler size yardımcı olmuyorsa mutlaka bir hekime danışmayı ve sağlık kontrolünü ihmal etmeyin.

Click to rate this post!
[Total: 0 Average: 0]
BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ