21.04.2024 - Bilgi Vitrini & Sanal Ansiklopedi
Bilgi Vitrini

Bebeklerde Uyku Sorunları

Bebeklerde Uyku Sorunları

İçindekiler

Bebeklerde Uyku Sorunları. Bebeklerde görülen uyku sorunları, sebepleri bulunarak ortadan kaldırılırsa bebeğin sağlığına olduğu kadar ilerleyen yıllardaki gelişimine de katkıda bulunur. Bu sebeple öncelikle bebeklerin uyku ihtiyacının ne kadar olduğunu bilmekte fayda vardır.

Bebeklerin Ortalama Uyku İhtiyacı:

0-6 ay : 20-22 saat

6-12 ay: 18 saat

12-24 ay: 14-16 saat

Bu durum bebekten bebeğe değişmekle birlikte ortalama değerleri göstermektedir. Bebeklerde uyku bozuklukları ilerleyen dönemde gelişimi etkilediği gibi bebeğin ruh sağlığı açısından da oldukça önemlidir.

bebeklerde uyku problemi

Bebeklerde Uyku Bozuklukları

  1. Bebek, yalnız başına bırakıldıklarında ağlar. İlgiyi denemek için ağlar. 15 dakika çocuğunuzu yalnız bırakın, eğer bu nedenlerle ağlıyorsa 15 dakika sonra uykuya dalmış olacaktır.
  2. Bebeğin burnu tıkalı olabilir. Rahat nefes alamadığında ağlayabilir ve huzursuzlanarak uykuya dalamayabilir. Tülbent veya mendil yardımıyla hafifçe temizleyin. Sırtı üstü yatırmayın.
  3. Gaz, ağrı veya kirli bezden rahatsız olabilir, aynı nedenlerle çocuğun uykusu kaçmış da olabilir. Soğuktan rahatsız olması bir uyku tulumuyla önlenebilir. Bebeğin aç olduğunu anlarsanız hemen bir şeyler yedirin ve ertesi akşam mamasına biraz daha nişastalı ezmeler eklemeyi tercih edin. Diş çıkarmakta olan bir çocuk için inatçı ağrılar ve huzursuzluklarda doktorunuzun tavsiye edeceği ağrı kesicileri tercih edebilirsiniz.
  4. Herhangi bir nedenle rahatı kaçmış olabilir. Küçük bebekler hiçbir zaman alıştıkları gürültüden rahatsız olup uyanmazlar, ama anne babayla aynı odada yatmak onları rahatsız edebilir. İlk altı aydan sonra bebek için ayrı bir oda gerekir. Yatağının içinde yatacağına ayakta durabilir. Bir uyku tulumu giydirin ve bırakın uykusu gelinceye kadar ayakta dursun. Uykuya dalmasını bekleyip üzerini örtebilirsiniz.
  5. Ağlayarak uyanma: Kabus görmüş olabilir, onu rahatlatmaya çalışın. Kusup kusmadığını kontrol edip kusmuşsa üstünü başını temizleyin ve sonra yan yatırın. Kakasını ve bezini de mutlaka kontrol edin.
  6. Erken uyanma: Eğer bebek çok küçükse biraz besleyin, daha büyükse eline oyuncaklar verin. Bunu alışkanlık haline getirmemesi için makul bir uyku düzeni sağlayın ve çocuğun uyku zamanına yakın saatlerin sakin bir hava içinde geçmesine dikkat edin.

Güzel geçirilmiş bir günün, açık havada dolaşmanın ve akşamları ılık bir banyonun çocuğunuzun uyku düzeninde yararı olabilir.

Click to rate this post!
[Total: 0 Average: 0]
BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ