21.04.2024 - Bilgi Vitrini & Sanal Ansiklopedi
Bilgi Vitrini

Satranç Oyunu ve Satranç Oyun Kuralları Nelerdir?

Satranç Oyunu ve Satranç Oyun Kuralları Nelerdir?

İçindekiler

Satranç Oyunu ve Satranç Oyun Kuralları Nelerdir? Satranç oyunu, iki oyuncunun bir oyun tahtasında (satranç tahtası) hareketli parçaları (satranç taşları) değiştirdiği stratejik bir masa oyunudur. Oyunun amacı rakibi kontrol etmek, yani kralına savunamayacak veya kaçamayacak şekilde saldırmaktır.

Satranç dünya çapında bilinir ve derin bir kültürel anlamı vardır. Birçok satranç oyuncusu, bölgesel ve ulusal satranç derneklerine ait olan ve Dünya Satranç Federasyonu’nda (FIDE) dünya çapında bir araya gelen satranç kulüplerinin üyesidir. Satranç turnuvaları özel organizatörler, satranç kulüpleri veya satranç dernekleri tarafından düzenlenir. Satranç bir spor olarak kabul edilir.

Satranç Oyun Kuralları Nelerdir?

Bir oyunun başında satranç tahtasında , 16 beyaz ve 16 siyah olmak üzere toplam 32 taş bulunur. Her iki oyuncunun da, aşağıdaki satranç taşları bulunur:

Bir Takımda;

  • 1 adet şah
  • 1 adet vezir
  • 2 adet fil
  • 2 adet at
  • 2 adet kale
  • 8 adet ise piyon
satranç taşları

Satranç tahtası oyuncular arasında yerleştirilir, böylece her oyuncunun perspektifinden sağ altta beyaz bir alan olur. Satranç gösterimine sahip bir tahta için yatay satırlar (aşağıdan yukarıya beyazın bakış açısından), 1’den 8’e kadar sayılarla ve dikey çizgiler (beyazın bakış açısından soldan sağa) a ile h arasındaki harflerle işaretlenir. Beyaz için satranç taşlarının temel konumu a1’den h1’e kadardır: kale, şövalye, fil, kraliçe, kral, fil, şövalye ve kale. Beyaz piyonlar a2’den h2’ye kadar bir sıraya yerleştirilir. Aynı düzenleme a8’den h8’e ve a7’den h7’ye kadar siyah için de geçerlidir, böylece ayna görüntüsündeki şekiller birbirine zıttır.

Beyaz ile başlayan oyuncular sırayla figürleriyle birlikte taşınır. Hareketli oyuncu kendi renginin bir satranç taşını başka bir kareye taşır. 

Bir karede sadece bir taş durabilir. Kendi rengindeki tüm taşlar için alanı engeller yani, bir figürü asla kendi figürüne sahip olan bir alana taşıyamazsınız. Ancak, hedef alanda karşıt bir rakam varsa, oyun tahtasından kaldırılır.

Rakamlar üst üste atlamayabilir. Sadece boş alanlar üzerinde hareket ettirilebilirler: rakibin işgal ettiği ilk alana (dahil) veya kendi figürünüzün işgal ettiği ilk alana kadar.

Tarihçe

Sadece Avrupa satrancı değil, aynı zamanda Xiangqis, Shōgis veya Makruks gibi satranç ailesinin tüm oyunlarının öncüsü muhtemelen kuzey Hindistan’dan kaynaklanmıştır. Bu eski satranca Chaturanga deniyordu.

Satranç oyunu en geç 13. yüzyılda Avrupa’da sağlam bir şekilde kuruldu. 15. yüzyılda, muhtemelen İspanya’da, oyunun kurallarında büyük bir reform yapıldı. Sonraki yüzyıllarda, özellikle Avrupa satranç ustaları oyunun çalışmasına katkıda bulundu.

18. ve 19. yüzyıllarda satranç, oyun tarzını değiştiren ve turnuva oyunlarını ve satranç tanıtımını şekillendiren burjuva kültürünün bir parçası oldu. İlk satranç kulübü daha sonra 1809 yılında Zürih’te kuruldu.

Modern satranç turnuvaları tarihinin başlatılan ilk büyük turnuvası ile başladı. 1886 yılında ilk satranç dünya şampiyonası yapıldı. 1924’te Paris’te Dünya Satranç Federasyonu FIDE kuruldu. 1948’den itibaren FIDE, her üç yılda bir dünya satranç şampiyonası düzenledi. 1945’ten 1990’a kadar Sovyetler Birliği dünyanın hâkim satranç ülkesi ve neredeyse tüm dünya şampiyonlarıydı. Amerikan Bobby Fischer’ın Rus Boris Spasski’ye karşı unvan kazandığı “Yüzyılın Maçı” olarak da bilinen 1972 Dünya Kupası, batı sanayileşmiş ülkelerde satrancın popülerleşmesine yol açtı.

20. yüzyılın sonlarında , PC’ler de satranç bilgisayarları ve satranç programları giderek önem kazandı . Bugün neredeyse istisnasız insan oyunculardan daha üstündürler. Satranç programları en iyi satrançta satranç eğitimi, oyun hazırlama ve oyun analizinde önemli bir rol oynamaktadır.

Click to rate this post!
[Total: 0 Average: 0]
BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ