21.04.2024 - Bilgi Vitrini & Sanal Ansiklopedi
Bilgi Vitrini

Bumerang Nedir, Nasıl Geri Gelir?

Bumerang Nedir, Nasıl Geri Gelir?

Bumerang Nedir, Nasıl Geri Gelir? Geçmişi binlerce yıl önceye dayanan bumerang,başlangıçta av silahı olarak kullanılmaktaydı. Atıldığı zaman tekrar geri dönen bumerangı Avusturalya’da, Aborjinler adlı yerli bir kabile kullanıyordu. Atılıpta geri dönen bumeranglar spor yada avlanmak amaçlı kullanılıyordu.

Bumerang, kendine özgü bir şekli olan eğimli ve genelde iki kanadın birleşmesi ile oluşan bir yapıya sahiptir. Bu kanatlar bir yüzü düz bir yüzü kavisli olacak şekilde uçak kanadıyla aynı yapıya sahiptirler. Hareket ettiğinde kavisli olan kısımdan geçen hava düz taraftan geçen havaya göre daha fazladır.

Uçaklarında havada kalmasını sağlayan kuvvet budur. Bu kuvvete kaldırma kuvveti denir. Bumerangın kanatlarının kenarları, bir kanatta sivri kenar dışa bakarken diğer tarafta iç kısma bakmaktadır.

Bumerang atılırken dönme düzlemi yere dik olacak şekilde atılmaktadır. Atılan bumerang havada hem kendi ekseni etrafında döner hem de ileri yol alır. Bumeranglar 15 metre yüksekliğe kadar çıkabilirler.

Uçaklardaki kanatlar yere paralel olduğu için kaldırma kuvveti aşağı ve yukarı hareket eder. Bumerangda kanatlar yere dik olarak baktığından bumerangın dönerek dairesel bir yol izlemesine neden olur.

Click to rate this post!
[Total: 0 Average: 0]
BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ