27.09.2021 - Bilgi Vitrini & Sanal Ansiklopedi
Bilgi Vitrini

ISO 14001: 2015 Çevre Yönetim Sisteminin 6 Temel Faydası

ISO 14001: 2015 Çevre Yönetim Sisteminin 6 Temel Faydası. Kuruluşunuzda ISO 14001 çevre yönetim sistemini neden uygulamalısınız?

ISO 14001: 2015 Çevre Yönetim Sisteminin 6 Temel Faydası

ISO 14001: 2015 Çevre Yönetim Sisteminin 6 Temel Faydası. Kuruluşunuzda ISO 14001 çevre yönetim sistemini neden uygulamalısınız? Çevre yönetiminde yeniyseniz, muhtemelen bu soruyu şirketinizdeki birçok insandan birden fazla kez duyacaksınız. Çevreyi iyileştirmenin bariz faydasının yanı sıra, üst yönetimden en alt seviyedeki işçilere kadar çalışanlarınızın tamamı bunun şirketiniz için neden önemli olduğunu bilmek isteyecektir.

Çalışanların anlamasına yardımcı olmak amacıyla ISO 14001 farkındalık eğitimi kolay ve başarılı bir uygulama ile zor bir uygulama arasındaki yardımcı olabilir. Tüm faydalar şirketinizdeki herkes için aynı anlama gelmez, ancak burada fikir edinebilmeniz açısında ÇYS’nin avantajlardan sadece birkaçı ele alınmıştır.

1) ISO 14001 ile kuruluş imajı ve güvenilirliğini geliştirin

Kamu ihale sözleşmeleriniz veya teklifleriniz bir ISO 14001 sertifikası gerektiriyorsa, bu bariz bir avantajdır. Ancak, resmi bir gereklilik olmasa bile, çoğu zaman müşterileriniz, komşularınız ve yerel toplum örgütleri çevre ile iletişiminizin özeni konusuyla ilgilenecektir.

Tüketiciler, kullandıkları ürünleri üreten firmaların çevresel duyarlılıkları hakkında giderek daha fazla endişe duymaktadır. Artan bu farkındalıklara karşın, çevresel etkilerinizi yönetmeye kararlı olduğunuzdan emin olmanın bir yolu, bu etkileri tanımlamak ve kontrol etmek için kanıtlanabilir bir çevre yönetim sistemine sahip olmaktır. Bu, tüketici gözündeki çevresel imajınızı geliştirebilir, iyi bir tüketici imajını korumanıza yardımcı olabilir. Sonuç olarak bu durum karşısında ilgili taraflarla pazar payınızı artırmanıza yardımcı olabilir.

2) ISO 14001 yasal gerekliliklere uymanıza yardımcı olur

ISO 14001’in uygulanmasından elde edilebilecek en önemli faydalardan biri, prosesleriniz için geçerli olan çeşitli çevresel gereklilikleri (uyumluluk yükümlülükleri dahil) tanımlamanız, izlemeniz ve bunlara uymanız için bir çerçeve sağlamaktır.

Elbette bir çevre yönetim sistemi uygulamadan önce tüm geçerli yasaları takip etmeye çalışırsınız, ancak sistemin kendisi uyumluluğunuzu korumanıza yardımcı olabilir. Ek olarak, uygulama insanlara çevreyi önemsediğinizi ve çeşitli yasal, düzenleyici ve sözleşme gereksinimlerini belirlemek ve bunlara uymak için kanıtlanmış bir çerçeveye sahip olduğunu söyleyecek ve böylece yukarıdaki gibi imajınızı ve güvenilirliğinizi artıracaktır.

ISO 14001: 2015 Çevre Yönetim Sisteminin 6 Temel Faydası

3) ISO 14001 çevresel maliyet kontrolünde iyileştirme sağlayabilir

Şirketler maliyetlerini mümkün olduğunda azaltmayı isterler. Bu günümüz dünya ekonomisinde iş dünyasının yadsınamaz bir gerçeğidir. Bununla birlikte bir çevre yönetim sisteminin maliyet kontrolüne nasıl yardımcı olabileceğini öğrenmek ilginizi çekebilir. Bunun gerçekleşmesinin ilk yolu, sisteminizi, meydana gelen çevresel olayları tanımlamak, kontrol etmek ve azaltmak için kullanmaktır.

Şirketinize kesilen para cezaları, temizlik ve onarım masrafları nedeniyle maliyet oluşturabilir. İkinci olarak, şirket süreçlerinizin ihtiyaç duyduğu enerji ve girdi malzemelerini korumaya çalışarak maliyetleri düşürmeye yardımcı olmak için çevre yönetim sisteminin iyileştirme yönünü kullanabilirsiniz.

4) Değişiklikleri uygularken daha yüksek başarı oranı ISO 14001 ile mümkün

Yukarıda özetlenen iyileştirmeleri yapmaya çalışırken, ISO 14001 standardının temel unsurlarından biri olan iyi ve doğru verilerle çalıştığınızdan emin olmak önemlidir.

Bu iyileştirme faaliyetlerini yerine getirirken, iyi veri toplama yoluyla iyileştirmeyi izleyerek ilk seferde başarılı olma şansınızı büyük ölçüde artırabilirsiniz. Değişim hamlesi yolundan sapsa bile, bunu daha erken öğrenir ve hazırlıklı olabilirsiniz. Bu avantaj size sorunları düzeltme ve daha hızlı müdahale şansı kazandırır. Sonuç daha fazla zaman ve para tasarrufu sağlamakla sonuçlanabilir.

5) Süreçlerin daha hızlı iyileştirilmesini ISO 14001 ile sağlayın

ISO 14001 gereksinimlerinin ayrılmaz bir parçası olan sürekli iyileştirme uygulamaları, kuruluşunuzun küçük iyileştirmelerden kurumsal süreçlerinize daha büyük iyileştirmelere geçmesine yardımcı olmak için kullanılabilir.

Bu tanımlanmış sistematik süreçler sayesinde, kamu imajınızı daha iyi oluşturabilir ve yukarıda belirtildiği gibi maliyetlerinizi düşürebilirsiniz, ancak bunu yapmaya devam etmek, çalışanlarınızın çevresel etkinizi azaltmanın ve süreçleri iyileştirirken zamandan ve kaynaklardan tasarruf etmenin yeni ve daha iyi yollarını bulmasına yardımcı olabilir. İnsanlar, onları ortak iyileştirme hedeflerine doğru çalışmak için kullanan bir kültüre dahil olduklarında, genel olarak daha fazla ilgili olurlar.

6) ISO 14001 farkındalığıyla çalışan sirkülasyonunu azaltın

Az önce belirtildiği gibi, şirket iyileştirmelerine dahil olan çalışanlar şirketin diğer yönleriyle daha fazla ilgilenirler. Çevresine özen ve ilgi gösteren ve göstermeyen bir şirkette çalışmak arasında bir seçim yapıldığında, çoğu insan ilk şirketi tercih eder.

Şirketin çevresel olumsuz etkilerini azaltmak için bir ekip çabasına dahil olan çalışanlar, genellikle daha fazla çalışan odağına ve işte kalma süresine sahip olacaktır.

Çalışanları işte tutmak, yeni çalışanları işe almak ve eğitmekten daha kolay ve daha ucuzdur. Bu nedenle, çalışanların çevre yönetim sistemiyle daha yakından ilgili olmalarına yardımcı olmak için harcanan her bir kuruş, eğitim ve işe alımlardan sorumlu insan kaynakları birimi için daha fazla tasarruf etmek demektir.

Elbette, ISO 14001 gerekliliklerini kullanan bir çevre yönetim sistemi uygulamanın temel nedeni, daha az olumsuz etki yaratarak ve çevresel ayak izinizi azaltarak çevreye yardımcı olmaktır. Bu doğru kalırken, bazı şirketler, değişikliği uygulamak için gereken parasal harcamaları savunmakta hala zorlanabilir.

Çevre yönetiminin basit ideallerinin ötesine geçebilecek ve bir çevre yönetim sistemi uygulamanın uzun vadeli avantajlarına daha fazla odaklanabilecek bu diğer faydalara odaklanarak bu iyileştirmeleri yapmanın maliyetini gerekçelendirmek daha kolay olabilir.

Bir önceki yazımız olan Atmosfer Kontrol Sistemleri Firması başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ