20.05.2024 - Bilgi Vitrini & Sanal Ansiklopedi
Bilgi Vitrini

Haftanın 7 Günü Spor Yapmak Zararlı Mı?

Haftanın 7 Günü Spor Yapmak Zararlı Mı?

Haftanın 7 Günü Spor Yapmak Zararlı Mı? Spor yapmayı hobi edinmiş olsak dahi bu hobiyi her gün uygulamak yararlı mıdır? Yoksa vücuda zararı yararından fazla mıdır?

  • Kas Geliştirme Arzusu

Dostlarım hepinizin hırslı olduğunu daha kolay gelişmek için farklı yollar denediğinizi biliyorum.Bu yollardan biride haftanın çoğunu hatta tamamını spora ayırmak.
Gereğinden fazla spor yaparsak ne gibi sonuçlar çıkar:

  • Yerinde Sayma

Kaslar dinlendiği zaman gelişir.Dinlenmemiş bir kasın üzerine giderseniz eğer tamir olmayan kası tekrar yıpratırsınız ve bu süreç bu şekilde devam eder.Bu süreç boyunca yerinde sayarsınız ve etkin bir gelişim göremezsiniz.

  • Overtraining Tehlikesi

Bu konuyu farklı yazılarda ele almıştım.Fazla idman yapmak kas kazanımını bir yana tutun sizlerin kas kaybetmesine yol açar.Overtraining olmanın belirtilerini önceden yazmıştım.arzu edenler okuyabilir.

  • Eklem ve tendonlara fazla yük bindirmek

Arkadaşlar her idmanda tendonlarınız ve eklemlerinizde belli bir şiddet gösterdiğiniz için hasar alır.Dinlenme sürecinde toparlanırsınız.Fazla idman yapmak tendonlarınıza ciddi şekilde hasar verir.Eklemi katmıyorum bile.

  • Sakatlığa Davetiye Çıkarır

Dinlenmeyen vücudu sürekli idman yaptırarak sakatlığa yol açarsınız.Benim gözlemlediğim en fazla omuz bölgesinde sakatlık yaşanıyor.

Peki En İdeal İdman Sayısı Kaç olmalı ?

Arkadaşlar en ideal idman sayısı 4 yada 5 gündür.Ben 5 Gün yapmanızı tavsiye ederim.Full-Body çalışanlar 3 yada 4 Gün idman yapabilir.Çift bölge ve Tek bölge çalışanlar ise dediğim gibi

5 gün yapması ideal.

Click to rate this post!
[Total: 0 Average: 0]
BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ