23.02.2024 - Bilgi Vitrini & Sanal Ansiklopedi
Bilgi Vitrini

Geleneksel Japon Kıyafetleri

Japonların geleneksel kıyafetleri hakkında ne biliyorsunuz? Japon geleneğine uygun giysiler ve bu köklü kültüre ait olan elbiselerle ilgili detaylı bilgiler sunuyoruz…

Geleneksel Japon Kıyafetleri

İçindekiler

Japonlar gelenekçi bir milletir. Yani Japonya halkı geleneklerine sıkı sıkıya bağlıdır. Her ne kadar bugün Tokyo sokaklarında Batı tarzı bir kıyafet modası hakim olsa da, Japonlar törenlerde, kültürel etkinlik ve festivallerde daima geleneksel giysilerini giymeyi tercih ederler. Japonya’nın kırsal bölgelerinde ise geleneksel kıyafetler günlük hayatın içindedir.

Genellikle yapılan savaşlar ve iklim koşulları Japonların giyim kuşam geleneğinde belirleyici bir faktör olmuştur. Ayrıca Japon mimarisinin de elbiseleri üzerinde etkisi olmuştur. Modern Japonya’da halen görebileceğiniz geleneksel kıyafetler şunlardır:

Japonya Giysileri: Kimono

Japonya Giysileri Kimono

İpekten yapılan pahalı bir elbisedir. Belirli bir ritüele göre doğru bir şekilde giyilmesi gerektiği için Kimono giymek zor ve ciddi bir iştir. Bugün hala Japon törenlerinde bu elbiseleri görmek mümkün.

Japonya Giysileri: Hakama

Japonya Giysileri Hakama

Genellikle Kimono elbisesinin üzerine giyilen, ayak bileğine kadar uzanan ve bel çevresine bağlanan bir giysidir. İki türlü olabilir. Mesela önden pileli biçimde bir etek yad pantolon biçiminde olabiliyor.

Eskiden yalnızca erkekler hakama giyerdi. Ama bugün kadınlar da giyiyor. Örneğin aristokratlar, çiftçiler, işçiler ve samuraylar farklı hakama çeşitleri giyerdi.

Japonya Giysileri: Obi

Japonya Giysileri Obi
Japonya Giysileri Obi

Obi aslında kimononun beline sarılan süslü ve geniş çoğunlukla da kanat biçiminde olan kemerdir. Uzunlukları, yapıldığı malzemeler, genişliği ve deseni çok farklı olabilir. Farklı sınıflara mensup kişiler obiyi farklı biçimde bağlar. Örneğin erkekler yada geyşalar değişik şekilde obi bağlar.

Japonya Giysileri: Yukata

Japonya Giysileri Yukata

Yukarıda tanıttığımız kimonoya benzeyen ve pamuktan yapılan ama görece daha ucuz olan ve yalnızca kadınlar değil, erkekler tarafından da giyilebilen geleneksel bir Japon kıyafetidir. Bayanların yukatası daha parlak ve daha göz alıcı renklere bürünürken, erkek yukataları daha koyu renkli ve daha basit yapıda olur. Yaşlı bayanlarsa zarif desenlere sahip yukatalrı tercih ederler.

Japonya Giysileri: Happi

Japonya Giysileri Happi

Geleneksel festivallerde takım forması olarak giyilir. Genelde takımlar kendi amblemlerini yani armalarını üzerine ekler. Happilerin altına ise pantolon, altlık veya kısa bir şort giyilmektedir. Genellikle aynı renk ve desene sahip olan bir bant başa bağlanır.

Japonya Giysileri: Furisode

Japonya Giysileri Furisode

Yetişkin bir yaşa gelen kadınların giydiği uzun kollu kimonalara Furisode denir. Fakat ondan daha pahalı ve daha şıktır yani zariftir. bundan dolayı çoğunlukla düğün ve çay seromonisi gibi yerlerde giyilir. Fakat evlenen bir kadın yada 30’unu geçen bir kadın artık kimono giymeye başlar.

Japonya Giysileri: Nagajuban

Japonya Giysileri Nagajuban

Aslında bir bornoz olan bu elbise kimonoya çok benzer. Sentetik ipekten yada pamuktan yapılmakla birlikte kimononun altına giyilir. Asıl amaç ise kimononun kirlenmesine engel olmaktır.

Japonya Giysileri: Tabi

Japonya Giysileri Tabi

Geleneksel Japon çorabıdır ve sandaletlerle giyilmek üzere özel olarak dizayn edilmiştir. Kimono ile birlikte giyilir ve beyaz renkli olur. Yukara çorapla giyilmez.

Click to rate this post!
[Total: 0 Average: 0]
BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ