23.02.2024 - Bilgi Vitrini & Sanal Ansiklopedi
Bilgi Vitrini

Diş Teli Tedavisi

Diş Teli Tedavisi

Yeni nesil metal braketler ve teller sayesinde diş sağlığı kullanan ortodontik bir tedavi seçeneğidir. Diş teli tedavisi hastalara çeşitli avantajlar sağlamaktadır. Geleneksel metal diş telleri takma konusunda bilinçli olan yetişkinler için kozmetik açıdan daha hoş bir seçenek olabilir.

Metal braketler, doku uyumlu ve paslanmaz çelik özelliğiyle tedavi sürecinde etkinliği kanıtlanmıştır.  Hastanın ağız ve çene yapısı muayene edilerek mevcut sorunlar detaylı olarak teşhis edilir. Hastaya özel olarak oluşturulan tedavi planı sayesinde dişlerdeki yamukluklar ve çene bozukluklarında iyileşme sağlanır.

Alanında deneyim ve uzman ortodontist tarafından gerçekleştirilmelidir. Böylelikle kişiler arzu ettikleri görünüme kavuşmaları hedeflenir. Bu noktada hastaların ağız ve diş bakımlarına daha fazla özen göstermeleri beklenir. Tedavi süreci sonrasında muhtemel leke oluşumlarının önüne geçilir.

Diş Teli Tedavisi Ne Kadar Sürer?

Diş Teli Tedavisi Ne Kadar Sürer?

İşlem sırasında, ortodontist önce hastanın dişlerini inceleyecek ve uygun tedavi sürecini belirlemek için röntgen çekecektir. Daha sonra, ortodontist dişleri temizleyerek ve diş etlerinde veya kemikte gerekli ayarlamaları yaparak hazırlayacaktır.

Diş teli tedavisi kapsamında hastanın diş sağlığına yönelik hareket edilir. Ortodontist, dişleri kademeli olarak istenen pozisyona getirmek için gerektiğinde diş tellerinde ayarlamalar yapacaktır. Tedavinin süresi vakanın ciddiyetine bağlı olarak değişebilir, ancak genellikle yaklaşık 18-24 ay sürer.

Tedavinin ilerleyişini kontrol etmek ve gerekli ayarlamaları yapmak için ortodontist ile düzenli kontroller gereklidir. Dişler düzgün bir şekilde hizalandıktan sonra, diş telleri çıkarılır ve hastanın dişlerin yeni pozisyonunu korumak için bir tutucu takması gerekebilir.

Diş teli uygulaması öncesinde size uygun tedavi seçeneğinin hangisi olacağı değişkenlik gösterir. Bu nedenle diş hekimi ve ortodonti uzmanı ile ön muayene gerçekleştirmeniz oldukça önemlidir. Diş sağlığı problemleriniz ve istekleriniz doğrultusunda hareket edilir.

Diş Teli Tedavisi Sonrası

Diş teli kullanımı, ortodontik tedavi yöntemler arasında günlük hayat içerisinde pek çok açıdan kolaylık sağlamaktadır. Dişlerinizin ön yüzeyine konumlandırıldığı için konuşma fonksiyonlarınızı olumsuz yönde etkilemez. Çay, kahve ve tütün ürünlerinin kullanımı, diş sağlığı üzerinde kalıcı yönde bir zararı bulunmamaktadır.

Uygulama esnasında hastaların şiddetli bir ağrı hissedilmediği kaydedilir. Bazı hastalarda, işlem ertesindeki ilk haftalar boyunca dişlerde sızı duyabilir. Devam eden aylarda, sızlama ve ağrıların ortadan kalktığı gözlemlenir. Sert besinler ve asitli içeceklerin tüketimi sırasında dikkat edilmelidir. Diş tellerinin dayanıklılığı açısından olumsuz yönde etkileyen bir unsurdur. Ortodonti uzmanlığı kapsamında diş teli tedavisi ile ilgili size uygun ve etkili tedavi yöntemi için alanında uzman diş hekiminize danışmayı ihmal etmeyiniz.

Click to rate this post!
[Total: 0 Average: 0]
BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ