14.07.2024 - Bilgi Vitrini & Sanal Ansiklopedi
Bilgi Vitrini

İMDB En Yüksek Puanlı Psikolojik Filmler ile En Kaliteli Psikolojik Yapımlar

İMDB En Yüksek Puanlı Psikolojik Filmler ile En Kaliteli Psikolojik Yapımlar

İzleyicileri her zaman hem psikolojik yapımlar hem de filmler çok fazla etkiliyorlar. Bu durumun en büyük ispatı da İMDB sıralamasında çok yüksek puanlara sahip filmler olmalarını söyleyebiliriz.

Psikolojik filmler genel anlamda; zihin ve davranış bilimlerini konu edinirler. Psikolojik filmler yani izleyicinin zihniyle birlikte davranışlarına da etki ediyorlar. Psikoloji ile film kavramlarının birbirleriyle bir bütünlük oluşturduğunu söyleyebiliriz. İnsanların bazen kitap okumalarıyla ya da film izlemeleriyle de hayatları önemli ölçüde değişiyor. Psikolojik filmlerin konuları, insanların hayatına ya olumlu ya da olumsuz etki ederler. İnsanların hayatlarına psikolojik filmlerin olumlu etkilerde bulunmaları için öncelikle kaliteli olmaları gerekiyor. Akılınıza gelebilecek konuların tümü psikolojik film olma özelliğine sahiptir… Bu konuyla ilgili detaylı bilgileri keyifli.net sitesinden bilgi alabilirsiniz.

Fakat bu yazımızda da size kısaca psikolojik filmlerden bahsedeceğiz. Psikolojik filmler denildiğinde insanların akıllarına ilk psikolojinin bozulmasını sağlayan filmler geliyor. Yalnız bu durumun öyle olmadığını belirtebiliriz. Psikolojik filmlerin konularına bakılmaksızın önceliğin kalite standartlarına sahip olup olmadığı çok önem arz ediyor. Eğer kalite standartları gözetilerek film hazırlanmışsa, insanların psikolojileri de doğal olarak olumlu etkilenir.

En Çok İzlenen Psikolojik Filmler

İzleyicilerin beğenip izledikleri, tam not verdikleri aynı zamanda da hafızalara kazınan filmleri sizlere yazımızın bu bölümünde sunacağız. İşte o filmleri şöyle sıralayabiliriz:

Guguk Kuşu:

Psikolojik filmler içerisinde yer alan Guguk Kuşu’nun özgün ismi, Flew Over the Cuckoo’s  Nest olarak geçiyor. ABD 1975 yapımlı bu film, kutsal sayılan olma özelliği yanında birde dramatik oluşuyla da dikkat çekiyor. Filmin konusu şu şekildedir: Akıl hastası rolüne bürünen bir mahkûmun güvenlik önlemlerinin az olduğu akıl hastanesine sevk edildikten sonra yaşadıklarıdır.

İhtiyar Delikanlı:

Kore filmleri içerisinde en iyisi olan İhtiyar Delikanlı, 2003 yılında çekilmiştir.

February:

Psikolojik gerilim filmleri içerisinde yer alan February’de; Rose ile Kat isimli iki tane genç kızın okullarında yaşamış oldukları lanetli olayların sonrasında birbirlerine kenetlenişlerini anlatıyor. Osgood Perkins tarafından senaristliği ve yönetmenliği yapılan film, izleyicileri inanılmaz içine çekiyor.

Beyza’nın Kadınları:

Mustafa Altıoklar’a ait olan bu film, polisiye türündedir… Levent Üzümcü, Tamer Karadağlı ve Demet Evgar’ın rol aldığı bu filmde, psikolojik gerilim filmi olarak karşımıza çıkıyor.

Ölümcül Oyunlar:

Tatil yapabilmek adına göl kenarına kısa süreliğine gitmeyi düşünen Georgie ile Ann George kasabaya gittiklerinde komşularında yani Eva ile Fred’de birtakım haller görürler. 1 gün sonra golf oynabilmek için hazırlıklar yaparlar. Tam bu esnada da Eva ile Fred tarafından misafir diye tanıştırılan hem kibar hem de genç olan Peter’se Ann’den istekte bulunur. Bu istekle beraber işlerde ip yumağı gibi karışarak, işin içinden çıkılmaz hale dönüşür.

Bir Rüya İçin Ağıt

Anneyle uyuşturucu bağımlısı olan oğlunun yer aldığı film iki tane farklı bağımlılığın insanları nasıl yok ettiğini anlatmıştır. Psikolojik filmlerin çoğunda olduğu gibi bu filmde de rahatsız olabileceğiniz detaylarla karşılaşabilirsiniz. Darren Aronofsky’nin yönetmenliğini yaptığı bu filmde; Ellen Burstyn, Jannifer Connelly ve Jared Leto rol alıyor.

İMDB yüksek psikolojik filmler

IMDB Puanlarının En yüksek Olduğu Psikolojik Filmler

İMDB yüksek psikolojik filmler konusunda sizin için Haberso sitesi tüm detayları sıraladı. İMDB (Internet Movie Detabase) internet platformu üzerinde ki yer alan bütün filmler hakkında bilgi veren site olarak karşımıza çıkıyor. Türkçe’ de “internet film veri tabanı” anlamına geliyor. Filmlerin beğenilme oranlarını, İMDB’de bulabilirsiniz. Ücretli, ücretsiz şekilde istediğiniz gibi bu sisteme üye olabilirsiniz. Herkese açık olan bu sistemde; 1 ve 10 arasında filmlere puan verebilirsiniz. Bizde sizlere bu yazımızda İMDB puanlarının en yüksek olduğu psikolojik filmleri sıraladık.

Guguk Kuşu:

Yukarıda bahsettiğimiz Guguk Kuşu’nun İMDB puanı, 8.7’dir… Bu yüksek puana ulaşması nedeniyle, 5 dalda özellikle Oscar ödülüne de layık görülmüştür.

Dövüş Kulübü:

1999 yılının psikolojik filmler içerisinde en yüksek oranına oluşan filmi olarak Dövüş Kulübü dikkat çekiyor. Dövüş Kulübü’nün İMDB oranı, 8.8’dir…

Kuzuların Sesliği:

1991 senesinin efsanevi yapımları arasında yer alan Kuzuların Sesliği (The Silence of the Lammbs)  5 dalda Oscar ödülü kazandı. IMDB puanıysa; 8.6 olduğunu söyleyebiliriz.

Yedi Seven:

İMDB puanı 8.6 olan Yedi Seven filmi; psikolojik, gerilimli ve gizemli olmasıyla dikkat çekiyor.

İhtiyar Delikanlı:

En iyi psikolojik filmlerin içerisinde yerini alan İhtiyar Delikanlı, 8.4 İMDB puanına sahiptir…

Akıl Defteri:

Unutulmayan filmlerin içerisindeki Akıl Defteri’nin İMDB puanıysa, 8.4 olduğunu söyleyebiliriz. Kaynak : https://www.keyifli.net/yuksek-yuksek-tepelere-turkusu-nasil-yazildi-hikayesi-nedir/

Click to rate this post!
[Total: 0 Average: 0]
BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ