18.10.2021 - Bilgi Vitrini & Sanal Ansiklopedi
Bilgi Vitrini

Harvard Sınıflandırma Sistemi

Harvard Sınıflandırma Sistemi

Harvard Sınıflandırma Sistemi Hakkında Bilgi

Harvard sınıflandırma sistemi, yıldızla­rın, tayflarından yararlanarak sıcaklıklarına göre gruplandırılması yöntemidir. 1860’larda italyan astronom Angelo Secchi, yıldızları tayflarına göre dört sınıfta topladı. 1880’lerde ise Harvard’da hazırlanan Henry Draper Catalogue’un (Henry Draper Kata­logu) düzenlenmesi sırasında yeni yıldız türleri bulundu ve Secchi’nin sınıflandırması daha ayrıntılı duruma getirilerek her yıldız grubunun belirli bir harfle gösterilmesine geçildi. Ama sonradan yıldızlar sıcaklıkları­na göre yeniden gruplandırıldı ve sonuçta yıldız tipi sıralaması, sıcak yıldızlardan so­ğuk olanlarına doğru W,0,B,A,F,G,K,M biçimini aldı. Bu sıralamaya sonradan, çok soğuk yıldızları kendi içinde ayıran R,N,S grupları da eklendi. Novalar Q harfiyle, herhangi bir sisteme kolayca yerleştirilemeyen “özel” yıldızlar ise P harfiyle gösterilir.

Her grup ayrıca kendi içinde, sıcaktan soğuğa doğru 0’dan 9’a kadar değişen alt- gruba ayrılır. Bu sıralamadaki sıcak yıldızla­ra kimi zaman erken tip, daha soğuk yıldız­lara ise geç tip yıldızlar da denir. W harfiyle gösterilen Wolf-Rayet yıldızla­rının yüzey sıcaklığı 80.000 K ve daha üstündedir. O tipi yıldızlar ise beyaz yıldız­lardır; bunların yüzey sıcaklığı 50.000 K’nin üzerindedir ve tayflarında belirgin biçimde iyonlaşmış helyum çizgileri görülür. B tipi yıldızlarda en yüksek yüzey sıcaklığı 25.000 K civarındadır, ama bunların tayfında iyon­laşmış helyum çizgileri çok belirgin değildir. Yüzey sıcaklıkları 11.000 K’ye kadar olan A tipi yıldızların tayfında hidrojen çizgileri belirginleşir, helyum çizgileri kaybolur. F tipi yıldızların yüzey sıcaklığı 7.000 K civa­rındadır ve tayflarında çok sayıda metal çizgisi görülür. G tipi yıldızların en yüksek yüzey sıcaklığı 6.000 K kadardır; Güneş bu gruptandır. K yıldızlarına portakal renkli yıldızlar denir ve yüzey sıcaklıkları 4.000­5.000 K arasındadır. M tipi yıldızlar kırmızı yıldızlar adını alır ve yüzey sıcaklıkları 3.000 K civarındadır; bunların tayflarında belirgin titan oksit çizgilerine rastlanır. Ek gruptan R tipi yıldızların yüzey sıcaklığı 2.000-3.000 K arasındadır ve tayflarında karbon çizgileri bulunur. N tipi yıldızlar da R tipindekilerine benzer ama bunların tayfındaki mavi ve mor bölgeler daha zayıftır. S tipi yıldızlar ise M tipi yıldızları andırır, ama bunların tayfında titan oksit yerine zirkonyum oksit çizgileri­ne rastlanır.

Bir önceki yazımız olan Bulaşıcı Sığır Keratiti başlıklı makalemizde Bulaşıcı Sığır Keratiti ve sağlık hakkında bilgiler verilmektedir.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ