20.05.2022 - Bilgi Vitrini & Sanal Ansiklopedi
Bilgi Vitrini

Tükenmez Kalem Lekeleri Nasıl Yok Edilir

Tükenmez Kalem Lekeleri Nasıl Yok Edilir

Tükenmez kalem lekeleri nasıl yok edilir. Tükenmez kalem lekelerini sütle yok edin.

Bir pamuğu süte batırın ve giysilerinizdeki, teninizdeki tükenmez kalem lekelerinin üzerine sürün.

Leke anında çıkacaktır.

Tükenmez Kalem Lekesi Deri Çantadan Nasıl Çıkar?

Deriyi artık gündelik hayatımızda oldukça kullanır hale geldik; koltuk, çanta, giysi.. Haliyle sıkça kullandığımız bu eşyalarda leke görmek oldukça mümkün. Bunlardan biri de tükenmez kalemin bıraktığı lekedir. Çantamızda açık kalan bir tükenmez kalem çantamızın içinde veya dışında leke meydana getirebilir.

Tükenmez Kalem Lekeleri Nasıl Yok Edilir

Eğer lekenin hemen farkına varırsanız şanslısınızdır. Çünkü hangi leke olursa olsun erken müdahale kimi zaman tamamen lekeyi çıkarmaktadır. Üzerinden geçen süreyle orantılı olarak lekenin çıkarılması da o denli zorlaşır. Leke çıkarmakta önemli olan diğer bir husus ise; kullanacağınız leke çıkarıcının ağartıcı veya yıpratıcı etki göstermemesi gerektiğidir. Aksi taktirde lekeyi çıkarmak isterken giysinize, koltuğunuza, çantanıza veya halınıza önemli zararlar verirsiniz.

Peki, deri çantadan tükenmez kalem lekesinin çıkması mümkün müdür?

Oluşan lekeyi gördüğünüz anda hemen müdahale edin. Bunlardan en basit ve ilk akla gelen yöntem ise sabunlu su kullanmaktır. Temiz ve ılık olan bir miktar suya biraz sabun veya arap sabunu dökün. Temiz bir bezin üzerine bir miktar bu sudan alarak çantanızın lekeli kısmını iyice silin. Kuru başka bir bezle de bölgeyi kurutun. Böylece lekenin çıkmış olduğunu göreceksiniz.

Bir diğer yöntem ise saç spreyi. Lekeli olan bölgeye bir miktar saç spreyi sıkın. Temiz bir bezle bölgeyi iyice silin. Kurumasını bekledikten sonra da nemli bir bezle tekrar silin. Bu yöntemin de işe yaradığını göreceksiniz.

İşe yarayan diğer bir yöntemse içerisinde ağartıcı bulunmayan çamaşır suyu kullanmaktır. Temiz suya biraz çamaşır suyu dökün ve temiz bir bezin üzerine alacağınız bu suyla lekeli bölgeyi ovun. Sonra temiz başka bir bez veye kağıt peçeteyle bölgeyi kurutun.

Diğer bilinen yöntemlerden biri de eczaneden temin edebileceğiniz izopropil alkolü lekeli bölgeye dökmektir. İzopropil alkolü bölgeye döktükten sonra bir süre bekleyin ve temiz bir bezle silin. Bu da oldukça işe yarayan yöntemlerden birisidir.

Başka bir yöntem ise; lekelenen bölgeyi hafifçe ıslatın. Temiz bir bez veya kağıt havluyu lekeli bölgenin üzerine koyun. Lekenin diğer tarafından aseton veya saç spreyi dökün. Döktükten sonra bölgeyi iyice ovun. Sonrasında bölgeyi kağıt havlu veya temiz bir kumaş parçasıyla iyice kurutun. Göreceksiniz ki zor dediğiniz lekenin üstesinden gelmişsiniz.

Bir önceki yazımız olan Paslanan Bıçaklardaki Leke Nasıl Çıkarılır başlıklı makalemizde faydalı bilgiler hakkında bilgiler verilmektedir.

Click to rate this post!
[Total: 0 Average: 0]
BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ