27.09.2021 - Bilgi Vitrini & Sanal Ansiklopedi
Bilgi Vitrini

Hayvanlar Kaça Ayrılır Nelerdir?

Hayvanlar Kaça Ayrılır Nelerdir?

Hayvanlar Kaça Ayrılır Nelerdir? Hayvanlar kaça ayrılır, hayvanlar kaça ayrılır vikipedi konusunda sizlere bilgi vereceğiz.

Hayvanlar, çok hücreli ve heterotrof canlılardır. Hayvanlar; omurgalı hayvanlar ve omurgasız hayvanlar olmak üzere ikiye ayrılmaktadır;

Omurgalı Hayvanlar

Hayvanlar Kaça Ayrılır Nelerdir?

Bu grupta yer alan hayvanların sırt kısmında sinir kordonu yer alır. İskelete bağlı olan kaslar, hareketin meydana gelmesini sağlar.

a- Balıklar: vücutları pulla kaplıdır. İç iskeletleri kemik ya da kıkırdaktan meydana gelmiştir. Balıklar, solungaçlari ile solunum yaparlar. Vücutlarında temiz kan bulunan balıklar, soğuk kanlı hayvanlar olarak bilinirler.

b- Kuşlar: Akciğer solunumu yapan kuşlar, sıcak kanlı hayvanlardır. Kuşlar, metanefroz tipi böbrekleri ile boşaltım yaparlar. Vücutları tüylerle sarılmıştır ve kuşların dişleri yoktur.

c- Kurbağalar: Kalpleri üç odacıklı olan kurbağalar, soğuk kanlı hayvanlardır ve kanlarında karışık kan dolaşmaktadır. 

d- Sürüngenler: Akciğer solunumu yapan sürüngenlerin vücudu keratinle sarılıdır bu nedenle de sürüngenlerin vücutları kuru yapıdadır.

e- Memeliler: Akciğer solunumu ile solunum yaparlar. Soğuk kanlı hayvanlar olarak bilinen memeliler, dört odacıklı kalbe sahiptirler.

Omurgasız Hayvanlar

Hayvanlar Kaça Ayrılır Nelerdir?

a- Süngerler: Yapısındaki hücreler arasında iş bölümü yapılmıştır.

b- Sölenterler: Oyu bir kese misali düzenlenen tek açıklı sindirim boşlukları bulunmaktadır. Deniz anası, hidra ve mercan gibi canlılar bu gruba girmektedir.

c- Yassı solucanlar: Sinir ve üreme sistemlerine sahip olan yassı solucanlar grubuna tenya ve planoria gibi canlılar girmektedir.

d- Yuvarlak solucanlar: Bitki ve hayvanlarda parazit olarak hayatlarını devam ettiren yuvarlak solucanlara; bağırsak solucanı gibi canlıları örnek verebiliriz.

e- Böcekler: Böceklerin vücudundan epidermisin salgılanır bu nedenle de böceklerin vücudu kitin ile kaplıdır. Böcekler trache solunumu yaparlar.

Bir önceki yazımız olan Akselerometre Nedir başlıklı makalemizde Akselerometre Nedir, faydalı bilgiler ve ne nedir hakkında bilgiler verilmektedir.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ