29.02.2024 - Bilgi Vitrini & Sanal Ansiklopedi
Bilgi Vitrini

Sosyal Medya Bağımlısı mıyım?

Sosyal Medya Bağımlısı mıyım?

Sosyal Medya Bağımlısı mıyım? Ülkemizde yapılan internet araştırmaları, insanların başta Facebook ve Twitter uygulamaları olmak üzere sosyal medyaya büyük bir ilgi gösterdiğini kanıtlamaktadır. Peki sosyal medya nedir? İnsanların resim, video gibi paylaşımlarını yayımladığı büyük iletişim ağlarına sosyal medya denmektedir.

Facebook’da kullanılan tanım ve ifadeler artık günlük hayatta insanlar arasında en çok kullanılan ibareler olmuştur. Araştırmalara göre ülkemizde yaklaşık 31 milyon, dünya üzerinde ise neredeyse1 milyar kullanıcıya Facebook, çeyrek milyarı aşan Twitter uygulamaları, insanların sosyal bağımlılığının en önemli kaynağıdır. Kişilerin eklediği fotoğraf ve videolar, kişiler arası ilişkilerin bittiği ve başladığı yerler olan bu sanal dünya artık alışkanlıkların belirlendiği apayrı bir dijital dünya haline gelmiştir.

Sosyal medya bağımlılığı nedir ve nasıl anlaşılır diye düşünüldüğünde internet ve sanal ortamla olan münasebetin sıklığı bunun ip uçlarını vermektedir. Kullanıcı dizüstü bilgisayarında ücretsiz WiFi yakaladığı anda, e-postalarından önce Facebook veya Twitter hesabına giriyorsa, cep telefonunda aramalar ve mesajlarından önce yine sosyal ağlara bağlanılıyorsa, sürekli yer bildirimi yapıp, fotoğraflar çekiyor, yorumlar yapıp beğeniyorsa bağımlılık üst düzeye çıkmış denilebilir. Böyle bir kullanıcı kişi için yapacağı en doğru şey uzun bir süre kafasını dinlemek olacaktır.

Sosyal Medya Bağımlısı

Facebook ve Twitter sosyal ağları, dünya üzerinde milyonlarca insanı ve yüzlerce ülkeyi etkileyen sosyal bir tetikleyici olmaya başlamıştır. Bilhassa yazılı ve görsel medyayı yani gazete televizyonları kullanamayan n terör örgütleri, sosyal ağlar üzerinden ucuz ve etkili bir propaganda yürütebiliyor. Görülen o ki, buna benzer saldırılar sosyal medya aracılığıyla insanları psikolojik olarak etkilemeye devam edecek.

Bağımlı mıyım ?

Kullanıcıların bu noktada kendilerine’’ sosyal medya bağımlısı mıyım’’diye sorması gerekiyor. Sosyal medya üzerinden duygusal iniş çıkışlar yaşandığı esnada mesaj ya da paylaşımda bulunmak bazen telafi edilemeyen sonuçlar verebiliyor. Daha sonra telafisi mümkün olmayacak durumlarla karşılaşmamak için Twitter ve Facebook kullanıcılarının son derece dikkatli hareket etmesi gerekiyor.

Yine gönderilen mesajlarda dini ve siyasi simgelere insanların verebileceği tepkiler farklı olacağı için dikkatli olunması gerekiyor. Google, Gmail kullanıcıları için hazırladığı Lab uygulamasıyla, gecenin ilerlemiş saatlerinde kullanıcının göndereceği e-postalardan önce 4 basamaklı bir aşama yaptırarak kullanıcıların zihnen hazır olup olmadığını anlamaya çalışıyor.

Click to rate this post!
[Total: 0 Average: 0]
BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ