25.03.2023 - Bilgi Vitrini & Sanal Ansiklopedi
Bilgi Vitrini

Smoothie Nasıl Yapılır?

Smoothie Nasıl Yapılır?

Smoothie Nasıl Yapılır? Smoothie soğuk sütün baş rolde oynadığı, içenin bir daha içmek istediği, çeşitli malzemeler eşliğinde karıştırılan bir yaz içeceğidir. Kışın da kapalı mekanlarda, cafe ve restoranlarda daha çok tercih edilen smoothie’nin yapımı da oldukça kolaydır.

Öncelikle sütün kullanacağımız kadarını bir kaba boşaltıyoruz ve buzdolabına atıp soğumaya bırakıyoruz. Ardından smoothie’nin neli olmasına karar verip kullanılacak malzemeleri tezgaha çıkartıyoruz. Muzlu bir smoothie yapmak istiyorsak eğer muzu, şekeri yada farklı bir tatlandırıcıyı tezgahta sıralıyoruz. Bir adet smoothie için  bir yada iki adet muz yeterli olacaktır ardından muzları dilim dilim kesiyoruz. Eğer bir adet muzu kesmişseniz diğerini rondodan geçirmeniz tavsiye edilmektedir. Rondodan geçirilen muzun içine damak tadına bağlı olarak değişkenlik gösteren şeker yada tatlandırıcı başka maddelerden bir kaşık konulur.

smoothie

Ezilmiş ve püre haline gelmiş muzlu ile bütünleşen şeker uzunca ve genişçe bir bardağa alınır. Üzerine buzdolabında soğutmaya bırakılan süt koyulur ve bir tatlı kaşığı yardımı ile süt, şeker ve ezilmiş muz iyice karıştırılır. İçerisine dilimlenen muz parçaları atılır ancak karıştırma işlemi yapılmaz ve bir pipet yardımı ile servis edilir. Smoothie’nin bir çok çeşidi vardır ve bunlar çeşitli malzeme gerektirir. Çilekli, ananaslı, armutlu, şeftalili, karpuzlu, kayısılı, cevizli, kestaneli, elmalı, avokadolu, kavunlu ve hatta baharatlı smoothie‘lerin yapılması mümkündür. Acılı smoothie yapanlarda vardır veya yiyecekleri az önce muzun püre haline getirilmesi gibi ezip süt ile karıştıranlarda azımsanmayacak kadar fazladır. Bu noktada farklı tatlara açık olmak önemli olmakla beraber damak zevkinizi ve bilginize de arttıracak yiyecek ve içecekler denemeniz faydalı olacağı görüşündeyiz.

Smoothie tarifini denemenizi ve sıcak yaz günlerinde bol bol yapıp serinlemenizi öneririz. Özellikle baharatlı ve acılı smoothie’nin ilginizi çekeceğinizi ve denemeyi ihmal etmeyeceğini düşünüyoruz.

Click to rate this post!
[Total: 0 Average: 0]
BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ