07.12.2023 - Bilgi Vitrini & Sanal Ansiklopedi
Bilgi Vitrini

Porta Magica Sihirli Kapı

Porta Magica Sihirli Kapı

Porta Magica Sihirli Kapı. Roma’da bulunan Porta Magica denilen sihirli kapı adı verilen 17. yüzyılda yaşamış olan ve metali altına çevirme işlemini kendisine takıntı haline getiren birisinin villasına giriş kapısıdır. Bu kapı günümüze kadar ulaşmıştır. Kendi villasının giriş kapısı olmasından sonra sadece kapı olarak kalmış fakat villası yok olmuştur. Bu kapı günümüze kadar kalması gerçekten garip bir olaydır. Anlatılanlara göre bir simyacı metali altına çevirmeyi başarmış. Bu takıntısı olan kişide çok büyük takıntısı olupta bunu başarabilmek için bu simyacıyı bularak formülü bulan kişiden istemiş. Bu formül karşılığında istediği herşeyi vereceğini söylemiş. Ardından bu simyacı hiç karşılık almadan formülü villası olan kişiye vermiş. Formülü alan elinde sımsıkı tutan çok çok mutlu olan ve eve gidip formülü okumak isteyen kişi, eve gittiğinde formülü yazılı olduğu kağıt parçasında hiç bir şekilde anlayamamış.

Porta Magica Sihirli Kapi1 - Porta Magica Sihirli Kapı Bilgi ve Haber

Çevresindeki herkese sorup soruşturduğunda kimse okuyamamış. Simyacının yanına koşa koşa gitmeyi aklına getirmiş. Koşa koşa simyacının yanına gittiğinde simyacıyı evinde bulamaz. O üzüntüyle evine üzüle üzüle gider. Senelerce üzerinde çalışmış, araştırma yapmış fakat en sonunda ümidini kesmiş. Sonra bu formülü okuyamayan kişi aynı formülü kapısının girişine yazmış ki gelen geçen insanlar gördüğünde belki çözen olur diye. İşte günümüze kadar ulaşan bu kapının üzerinde metali altına çevirmenin formülü olan simyacılıkta kullanılan bu formülün kapıda yazdığı söylenmektedir. Tabi simyacılık ne kadar gerçek bunu bilemeyiz. Belki de adam kağıda sallama bir şeyler yazıp verdi. Belkide gerçekten metali altına çevirebilme formülüdür.

1680’de Marki Massimiliano Palombara’nın evinin bahçesine yaptırdığı simya kapısı. villadan geriye sadece bu kapı kalmıştır. palombara metali altına dönüştürmeyi takıntı haline getirir. sonunda bunu başaran bir simyacı bulur ve formülü ondan alır. fakat formül bilinmeyen bir dilde yazıldığı için bunu okuyamaz. çözümü bu formülü evinin kapısına işletmekte bulur. bu sayede yerel bir simyacının geçerken bu dili tanıyıp, bu şifreyi çözebileceğini düşünür. formül bugün orada durmaktadır, ama hala çözülememiştir.

Click to rate this post!
[Total: 0 Average: 0]
BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ