21.05.2022 - Bilgi Vitrini & Sanal Ansiklopedi
Bilgi Vitrini

Diyetinizde Nasıl Başarılı Olursunuz?

Diyetinizde Nasıl Başarılı Olursunuz?

Diyetinizde Nasıl Başarılı Olursunuz? Genellikle diyet sözcüğünü düşündüğümüzde geçici bir şey gibi düşünürüz. Düğünler, tatiller ve hatta hafta sonu için yapacağımız ufak bir kaçamak için kilo vermemiz gerektiğini düşünür ve diyete başlarız. Oysa gerçekte böyle kısa süreli diyetler işe yaramaz. Üstelik sağlıksızdırlar ve diyeti bıraktığınızda verdiğiniz kiloları geri alırsınız. Hatta yapılan araştırmalara göre başladığınızdan daha kilolu olursunuz. Bunun yerine kısa süreli diyetler yerine yaşam şeklinizi değiştirmek daha doğru olur. Bu şu demek değildir: Bundan sonra kızartmalar, hamur işleri ve çikolata hayatınızda yok. Yemek yemek hayatımızın önemli bir kısmını oluşturur ve insanın bundan zevk alması önemlidir. Diyette önemli bir etken kendini kontrol etmektir, eğer kızarmış tavuksuz yaşayamam diyorsanız yiyin, ancak her gün değil ve daha az miktarlar da ama tadını daha çok çıkartarak.

Favori sağlıksız yiyeceklerden sağlıklı olanlara geçmek çok büyük bir değişimdir. Büyük değişimler de öyle kısa sürelerde olmaz. Bunu başarmak için kademeli olarak değişiklik yapmak daha iyidir. Mesela pizza seviyorsanız, hazır almak yerine evde yaparak daha sağlıklı hale getirebilirsiniz. Eğer kızartılmış tavuk seviyorsanız, fırında tavuğu deneyebilirsiniz. Yemekleri evde hazırlamakta genellikle dışarıda yemekten daha sağlıklıdır.

Bir diğer sağlıklı yöntemde sevdiğiniz yiyeceklerin yağsız olanlarını veya düşük yağlı olanlarını tüketebilirsiniz. Bazen bu ürünlerin tatları gerçekten güzel olabiliyor, bazen de pek hoş olmuyor. Bu yüzden kademeli olarak geçiş önemli mesela yağsız süt size ilk başta çok kötü gelebilir ama zaman içinde yağsız süt ile tam yağlı süt arasında tat farkı size daha az gelecektir. Diğer süt ürünlerinde de aynı şekilde yağsız veya az yağlı ürünleri tercih edebilirsiniz.

En önemlisi kendinizi asla çok sevdiğiniz bir şeyden mahrum bırakmayın, bu hayatı daha çekilmez hale getirecektir. Sadece miktara dikkat edin.

Bir önceki yazımız olan Bütün Gün Masa Başında Çalışıyorsak Nasıl Zayıflarız? başlıklı makalemizde diyet, sağlık ve sağlıklı zayıflama hakkında bilgiler verilmektedir.

Click to rate this post!
[Total: 0 Average: 0]
BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ