01.03.2024 - Bilgi Vitrini & Sanal Ansiklopedi
Bilgi Vitrini

Yakıt Tasarrufu İçin 10 İpucu

Yakıt Tasarrufu İçin 10 İpucu

Yakıt Tasarrufu İçin 10 İpucu. Bir otomobil alırken önem verdiğimiz ilk özellik yakıt tasarrufudur. Özellikle araç üreticileri bunun önüne geçebilmek için düşük motorlu araç üretmeye başladılar. Yakıt fiyatlarının yüksek olmasından dolayı bizlerinde araç kullanırken nasıl yakıt tasarrufu yapabiliriz diye düşünmemiz gereklidir. Bu nedenle sizlere vereceğimiz küçük yakıt tasarrufu ipuçları var. Lütfen araç kullanırken hız yapmayalım!

Yakıt Tasarrufu İçin 10 İpucu

1- Motorunuzu çalıştırdığınızda ısınsın diye beklemenize gerek yok, yeni nesil motorlar buna göre yapılmaktadır. Motoru çalıştırın ve hareket edin beş metre ilerleyince ikinci vitese geçin.

2-Aracınızı kullanırken mümkün olan en yüksek viteste gidin. 50 km hızla giderken bile beşinci vitese alabilirsiniz. Düşük devirde araç kullanmanın motorunuza hiçbir zararı yoktur.

3-Hızlanma yapacağınız durumlarda vites yükseltmeyin. Vitesleri zamanında değiştirin ve vites yükseltmenin yerine daha fazla gaza basın.

4-Otoyollarda yüksek hız yapmayın. Saatte 90 kilometre üzeri hızlarda yakıt tüketiminiz çok fazla artar. 90 ile 120 kilometre arası hızda gidin ve sık fren yapmayın sık fren yapmak daha fazla gaza basma eğilimini getirir.

5-Yokuş aşağı giderken gaza basmayın ya da vitesi boşa almayın vitesin boşa alınması size yakıt tasarrufu sağlamaz aksine daha fazla yakıt yakarsınız. Yokuş aşağı giderken aracınız viteste olduğu sürece yakıt tüketiminiz sıfırdır. Eğer aracınız motor freninden dolayı kasılma yapıyorsa bir üst vitese geçirebilirsiniz.

6-Trafik ışıklarında eğer bekleme süreniz 30 saniyeden fazla ise motoru kapatın. Fakat sürüş halinde motoru kesinlikle kapatmayın.

7-Aracınızda bulunan klimayı mümkün olduğunca kullanmayın. Klimalar yakıt tasarrufunu oldukça etkiler.

8-Aracınızın bagajında bulunan gereksiz ağırlıkları indirin.

9-Lastik basıncınızı periyodik olarak kontrol edin ve tavsiye edilmiş olan basınçlarda kullanın.

10-Yağ değişimlerinde araç üreticisinin uygun gördüğü yağları kullanın.

Click to rate this post!
[Total: 0 Average: 0]
BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ