21.05.2022 - Bilgi Vitrini & Sanal Ansiklopedi
Bilgi Vitrini

D Vitamini Eksikliği Belirtileri Nelerdir?

D Vitamini Eksikliği Belirtileri Nelerdir? Günümüz hastalıklarından biri olan D vitamini eksikliği çok konuşulup olup çağımızın hastalıklarından biridir.

D Vitamini Eksikliği Belirtileri Nelerdir?

D Vitamini Eksikliği Belirtileri Nelerdir? Günümüz hastalıklarından biri olan D vitamini eksikliği çok konuşulup olup çağımızın hastalıklarından biridir. D Vitamini eksikliği sağlıksız eksik olan bir kişide halsizlik, yorgunluk ve unutkanlıklara sebep olabiliyor. Peki D vitamini eksikliği belirtileri nelerdir?  D vitamini değerleri nasıl olmalıdır nasıl yükseltilir?

D Vitamini Eksikliği Belirtileri

Türkiye genelinde D vitamini eksikliği fazlaca bulunuyor. Hava sıcaklıklarının değişmesiyle daha çok soğumasıyla ilgisi bulunan her kış aylarında gündemde yer bulmasıyla bizlere unutkanlık yaptıran bu hastalığı tekrar hatırlamış oluyoruz. Uzmanlar D vitamini eksikliğini gidermek için güneşten faydalanılması gerektiğini söylerken her gün güneşte 15 dakika durmak vücudun ihtiyacını karşıladığını belirtiyorlar. Ayrıca bu yöntem doğal D vitamini kaynağı olarak gösterilebilir. D vitamini eksikliği belirtilerinin başta olduğu gibi halsizlik,yorgunluk, unutkanlık ve denge kayıplarının belirtileri arasında yer aldığını söylemiştik. 65 yaş aşını aşmış hastalarda en büyük belirtileri düşmeleridir.

D Vitamini Besinleri

D vitamini besinleri arasında süt,yumurta ve somon balığı tüketmek faydalı olduğu uzmanlar tarafından söylenmekte olup vücudun D vitamini ihtiyacını karşılayabilmesi için günde 50 tane yumurta yemek olduğunu söylerken aynı zamanda bunun da mümkün olmadığını belirtmek isteriz. Ayrıca somon tüketmenin de D vitaminine katkısı olacağı soğuk ülke balıkları yemenizi tavsiye ederiz.

D Vitamini Eksikliği Belirtileri Nelerdir

D Vitamini Ampullerinin Faydası Var Mı?

Uzmanların söylemlerine göre D vitamini ampullerini kırıp içmemiz gerektiği söyleniyor. Damla şeklinde kullanmamız gerektiği önerilirken aşırı D vitamini ampullerinin kırılıp içilmesi böbrek yetmezliğine sebep olduğu belirtiliyor.

D Vitamini Değerleri Kaç Olmalı?

Sağlıklı bir insanda D vitamini değeri kesin ve doğru orantılarla söylemek mümkün olmasa da öncelikle doktorunuza başvurarak testlerden geçerek hastalığınızın değerlerini öğrenebilirsiniz. Ortalama değerlere bakıldığında ise sağlıklı bir insanda D vitamini değerleri en az 40 ng/mL en yüksek değeri ise 100 ng/mL olmalıdır. Kronik hastalık ve Kanser otoimmün hastalıklarda ise bu değerler 50 ng/mL en az olacak şekilde en fazla değer ise 100 ng/mL şeklinde olmalıdır.

Kışın D Vitamini İhtiyacı Nasıl Karşılanır?

Kışların gelmesiyle D vitamini karşılanması zor olabiliyor güneş ışınlarından faydalanamadığımız için. Bunun yerine kışın ihtiyacı karşılamak amacıyla  D vitamini takviyesi alınmalı ve D vitamini içeren besinler tüketilerek ihtiyaç karşılanmalıdır.

D Vitamini Eksikliğinde Görülen Hastalıklar

D vitamini eksikliğinde kişiden kişiye değişebilecek olup başlıca şunlar görülmektedir;

 • Kaslarda güçsüzlük ve zayıflama görülmektedir.
 • Kramp ve vücut ağrıları görülür.
 • Yüksek tansiyona yol açabilir.
 • Şeker hastalığı, kalp hastalığı, kemik erimesi, romatizmalara görülür.
 • Bağışlık sisteminin zayıflaması da bundan kaynaklı olabilir.
 • Baş ağrıları
 • Odaklanmada güçlük çekilebilir.

D Vitamini İçeren Yiyecekler

 • Balık yağı
 • Balık (ton balığı, uskumru, somon)
 • İstiridye
 • Tofu ve soya sütleri
 • Yumurta
 • Süt ve süt ürünleri
 • Mantar
 • Patates

Bir önceki yazımız olan Yumurta Kabuğu Yemenin Faydaları başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

Click to rate this post!
[Total: 0 Average: 0]
BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ