24.09.2021 - Bilgi Vitrini & Sanal Ansiklopedi
Bilgi Vitrini

D Vitamini Eksikliği Belirtileri Nelerdir?

D Vitamini Eksikliği Belirtileri Nelerdir? Günümüz hastalıklarından biri olan D vitamini eksikliği çok konuşulup olup çağımızın hastalıklarından biridir.

D Vitamini Eksikliği Belirtileri Nelerdir?

D Vitamini Eksikliği Belirtileri Nelerdir? Günümüz hastalıklarından biri olan D vitamini eksikliği çok konuşulup olup çağımızın hastalıklarından biridir. D Vitamini eksikliği sağlıksız eksik olan bir kişide halsizlik, yorgunluk ve unutkanlıklara sebep olabiliyor. Peki D vitamini eksikliği belirtileri nelerdir?  D vitamini değerleri nasıl olmalıdır nasıl yükseltilir?

D Vitamini Eksikliği Belirtileri

Türkiye genelinde D vitamini eksikliği fazlaca bulunuyor. Hava sıcaklıklarının değişmesiyle daha çok soğumasıyla ilgisi bulunan her kış aylarında gündemde yer bulmasıyla bizlere unutkanlık yaptıran bu hastalığı tekrar hatırlamış oluyoruz. Uzmanlar D vitamini eksikliğini gidermek için güneşten faydalanılması gerektiğini söylerken her gün güneşte 15 dakika durmak vücudun ihtiyacını karşıladığını belirtiyorlar. Ayrıca bu yöntem doğal D vitamini kaynağı olarak gösterilebilir. D vitamini eksikliği belirtilerinin başta olduğu gibi halsizlik,yorgunluk, unutkanlık ve denge kayıplarının belirtileri arasında yer aldığını söylemiştik. 65 yaş aşını aşmış hastalarda en büyük belirtileri düşmeleridir.

D Vitamini Besinleri

D vitamini besinleri arasında süt,yumurta ve somon balığı tüketmek faydalı olduğu uzmanlar tarafından söylenmekte olup vücudun D vitamini ihtiyacını karşılayabilmesi için günde 50 tane yumurta yemek olduğunu söylerken aynı zamanda bunun da mümkün olmadığını belirtmek isteriz. Ayrıca somon tüketmenin de D vitaminine katkısı olacağı soğuk ülke balıkları yemenizi tavsiye ederiz.

D Vitamini Eksikliği Belirtileri Nelerdir

D Vitamini Ampullerinin Faydası Var Mı?

Uzmanların söylemlerine göre D vitamini ampullerini kırıp içmemiz gerektiği söyleniyor. Damla şeklinde kullanmamız gerektiği önerilirken aşırı D vitamini ampullerinin kırılıp içilmesi böbrek yetmezliğine sebep olduğu belirtiliyor.

D Vitamini Değerleri Kaç Olmalı?

Sağlıklı bir insanda D vitamini değeri kesin ve doğru orantılarla söylemek mümkün olmasa da öncelikle doktorunuza başvurarak testlerden geçerek hastalığınızın değerlerini öğrenebilirsiniz. Ortalama değerlere bakıldığında ise sağlıklı bir insanda D vitamini değerleri en az 40 ng/mL en yüksek değeri ise 100 ng/mL olmalıdır. Kronik hastalık ve Kanser otoimmün hastalıklarda ise bu değerler 50 ng/mL en az olacak şekilde en fazla değer ise 100 ng/mL şeklinde olmalıdır.

Kışın D Vitamini İhtiyacı Nasıl Karşılanır?

Kışların gelmesiyle D vitamini karşılanması zor olabiliyor güneş ışınlarından faydalanamadığımız için. Bunun yerine kışın ihtiyacı karşılamak amacıyla  D vitamini takviyesi alınmalı ve D vitamini içeren besinler tüketilerek ihtiyaç karşılanmalıdır.

D Vitamini Eksikliğinde Görülen Hastalıklar

D vitamini eksikliğinde kişiden kişiye değişebilecek olup başlıca şunlar görülmektedir;

 • Kaslarda güçsüzlük ve zayıflama görülmektedir.
 • Kramp ve vücut ağrıları görülür.
 • Yüksek tansiyona yol açabilir.
 • Şeker hastalığı, kalp hastalığı, kemik erimesi, romatizmalara görülür.
 • Bağışlık sisteminin zayıflaması da bundan kaynaklı olabilir.
 • Baş ağrıları
 • Odaklanmada güçlük çekilebilir.

D Vitamini İçeren Yiyecekler

 • Balık yağı
 • Balık (ton balığı, uskumru, somon)
 • İstiridye
 • Tofu ve soya sütleri
 • Yumurta
 • Süt ve süt ürünleri
 • Mantar
 • Patates

Bir önceki yazımız olan Yumurta Kabuğu Yemenin Faydaları başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ