01.03.2024 - Bilgi Vitrini & Sanal Ansiklopedi
Bilgi Vitrini

Saç Ekiminde Saç Yoğunluğunun Önemi

Saç Ekiminde Saç Yoğunluğunun Önemi

İçindekiler

Saç Ekiminde Saç Yoğunluğunun Önemi. Saç ekiminde saç yoğunluğu oranının doğru ayarlanması için kişinin greft ölçülerine ve bu ölçülere uygun saç kanallarının uygun aralıklar ile açılmasına önem verilerek, gür ve sağlıklı saç tellerinin kazandırılması sağlanır.

Saç ekiminde saçların yoğunluk önemi, saç ekimi için açılan kanalların sıklıkları ile yakından ilgili olan ve saç kanallarının ideal aralıklar ile açılması kapsamında, en doğal sonuçlara ulaşmak amacı ile göz önünde bulundurulan kavramdır. Saç ekiminde saç yoğunluğu oranının doğru ayarlanması için kişinin greft ölçülerine ve bu ölçülere uygun saç kanallarının uygun aralıklar ile açılmasına önem verilerek, gür ve sağlıklı saç tellerinin kazandırılması sağlanır. Kanalların yoğunluk için aşırı sık şekilde açılması halinde ise uzayan saç telleri çıkmak için yeterli alanı bulamazken, saç kökleri beslenemezler. Bu kapsamda saç yoğunluğu sağlanmak isterken başarısı bir sonuç alınır.

Saç Ekiminde Saç Yoğunluğu Nasıl Hesaplanır?

Saç ekiminde saç yoğunluğu hesaplamak için izlenen adımlar şu şekilde sıralanır:

 • İdeal saç yoğunluğunu hesaplamak için yoğunluğu belirleyecek greftler üzerinden hesaplama yapılır.
 • Bu kapsamda ilk olarak saç dökülmesinin bulunduğu alan ölçülür.
 • Bu ölçü santimetrekare cinsine çevrilir.
 • Belirlenen rakam 45 sayısı ile çarpılır.
 • Bu kapsamda kişinin sağlıklı yoğunluktaki saçlara sahip olması için gerekli olan greft sayısı hesaplanır.
 • Saçın özelliği, kafa derisinin gevşekliği, kafa boyutu ve formu, genel estetik ihtiyaçlar göz önüne alınarak yapılan ölçüm kapsamında hastanın estetik bir görüntü için ihtiyaç duyduğu yoğunluk oranı belirlenir.
sacekimi

Hesaplama kapsamında ulaşılan greft sayısına uygun şekilde saç ekim kanalları açılarak bu greft sayınsa bağlı olarak oluşan ve kişinin sağlıklı saçlara ulaşmasını sağlayan yoğunluk ortaya koyulur.

Saç Ekimine İhtiyaç Duyulan Saç Yoğunluğu Nedir?

Saç ekimi gerektiren saç yoğunluğu, 35 ila 45 santimetrekareye kadar azalmış olan saç yoğunluğudur. Bu saç yoğunluğunda kafanın tepe bölgesinde yer alan saçlar seyrek şekilde görülür. 42 santimetrekare saç yoğunluğuna sahip kişilerin saç dökülmesi problemleri ile gelişen kelliği önlemek için saç ekim tedavilerinden yararlanmaları gerekir.

Doğal saç yoğunluğu, ırk ve aileden gelen özelliklere göre belirlenir. Tepe noktasında saç yoğunluğu 65 santimetrekareye kadar ulaşır. Bu yoğunluğun saç ekilmiş yöntemlerinde sağlanması ise greftlerin üst üste binmesine ve saç köklerinin beslenmesine neden olur. Bu kapsamda köklerin beslenmesi için yeterli olacak uzaklık ölçülerinden açılan kanallar ile nakil sağlanmalıdır.

Saç Ekimi Nasıl Yapılır?

Saç ekimi uygulamak için izlenen adımlar şu şekilde sıralanırlar:

 • İlk adımda saç analizi yapılarak kişinin saç ekimine uygunluğu saptanır.
 • İşlem ardından kişinin beklentileri öğrenilip ve en doğal görünüm için gerekli olan greft sayısı belirlenir.
 • Anestezi ardından kişinin ense alanından veya FUE yöntem kapsamında sırt, çene, göğüs alanlarından donörler alınır.
 • Bu kök donörlere uyumlu kanallar ile yine FUE yöntem kapsamında lateral slit adı verilen uygulama ile açılırlar. Kanallar saç ekiminde saç yoğunluğu açısından başarıyı ve sık görünümü sağlamak için ideal ölçüler ve uzaklıklar ile açılırlar.
 • Açılan kanallara ise kökler tek tek yerleştirilerek ekim tamamlanır.

Bu kapsamda donör alımı enseden yapılmış ise ensede yer alan alan dikiş ile kapatılır. Alanda sadece 6 cm’lik ve yakından belli olan kesi izi kalır.

sac ekiminde saç yoğunluğu

Saç Ekimi Ardından Greftler Kaç Günde Tutar?

Saç ekimi sonrası greftlerin tutma süresi, 10 günlük dönemi içerir. İlk 10 gün içersinde greftler yerlerine adapte olmaya başlarlar. 10 gün ardından greftlerin yerlerinden çıkmaları söz konusu olmaz.

Bu süreç kapsamında ilk hafta doktorun önerdiği yöntem kapsamında ve özel şampuan ile saç derisi yıkanmalıdır. Hafif masaj ile yıkama tekniği kapsamında tedavi ardından deride oluşan kabukların dökülmesi sağlanır. Kabukların dökülmesi ile greftler daha sağlıklı b,r yapıya kavuşurlar.

Saç Ekimi Ardından Kullanılan Zorunlu İlaçlar Nelerdir?

Saç ekimi sonrası alınan zorunu ilaçlar şu şekilde sıralanırlar:

 • Antibotik İlaçlar: Saç ekimi işleminden hemen sonra kullanılması gereken ve doktor tavsiyesine göre dozları ayarlanan ilaçlardır. Genel olarak saç ekiminde sonra 5 gün süre ile günde iki defa olmak üzer antibiyotik ilaç kullanılır. İlaçların tok karnına alınması önerilir. Antibiyotik kullanım nedeni ise saç ekimi ardından oluşabilecek olası bir enfeksiyonu önlemektir.
 • Ağrı Kesici: Saç ekimi ardından 5 gün boyunca kullanılması gereken diğer bir ilaç çeşididir. Doktorun yazmış olduğu ağrı kesiciler ağrı olsa da olmasa da kullanılmak zorundadır. Çünkü verilen ağrı kesici ilaçların tek görevleri ağrıları dindirmek değildir. 5 gün süresince tok karnına kullanılan ağrı kesici ilaç, saç ekiminden önce deriye enjekte edilen serumun ter ve idrar yolu ile dışarı atılmasını sağlar. Bu kapsamda ağrı görülmeyen saç ekimi ardından da ağrı kesici kullanılır.
 • Kortizon İlacı: Saç ekimi ardından kafada meydana gelen hafif şişlikler için kortizon ilaçları önerilir. Doktor tavsiyesine bağlı olarak kullanılan kortizol ilacı, günde 3 defa tok karnına kullanılır.
 • Mide Koruyucu: Zorunlu ilaçların hastaya verilmesi halinde bu ilaçlardan midenin etkilenmemsi için 5 gün süre ile kullanımı önerilen, mide koruyucu ilaç önerilir.
 • Okyanus Suyu Spreyi: Saç ekim ardından ilk 10 gün içinde her hangi bir kaşıntı oluşumunu engellemek amacı ile kullanılan aslen ilaç sınıfona girmeyen medikal bir spreydir. Sprey parfüm sıkma tekniği ile ekim yapılan cilt alanına uygulanır. Günde 2 kez sıkılması önerilir.
 • Yumuşatıcı Losyon Ve Özel Şampuan: Ekim aşaması ardından kanallara sızan kanlar,saç derisi üzerinde pıhtılaşarak kururlar. İlk 10 gün içinde bu alanların uygun şekilde temizlenmesi için doktorun önerdiği özel şampuan ve yumuşatıcı losyon saç yıkama işlemi kapsamında kullanılır. Şampuan ve losyonların içerikleri bebe şampuanları ile benzer özelikleri taşırlar.

Saç Ekimi İçin En İyi Yöntem Hangisidir?

Saç ekimi için en ideal yöntem, FUE olarak adlandırılan yöntemdir. Bu yöntemin yaygın şekilde tercih edilmesi ve başarılı bulunmasının sebebi klasik FUT yönteme göre daha fazla avantaj sunmasıdır. Diğer yandan hangi yöntemin daha başarılı olacağı hakkında kararlar hastanın saç dökülme alanına ve saç sağlığına bağlı olarak değişir. Belirli hastalarda FUT yöntemin uygulanmasının uygun görülmesi halinde başarılı sonuçlar elde edilecek ise FUE yöntem tercih edilmez.

FUE Saç Ekim Yöntemi Avantajları Neler?

FUE saç ekim uygulamasının fırsatları şu şekilde sıralanır:

 • En doğal görünümü yakalama,
 • Zorlu cerrahi işlem gerektirmeme,
 • Seyrek saçlar için tıraşsız uygulanabilme,
 • Saç ekiminde saç yoğunluğu sağlama aşamasında başarılı sonuçlar suma,
 • Greft ölçüleri ile en uyumlu kanalları açma ve saç yönlerinin doğru belirlenmesine imkan tanıma,
 • FUT saç ekimi ile ensede oluşan iz alanına, sakaldan kıl alma yöntemi ile ekim yapılabilmesine imkan sağlama,
 • Ensede yeterli köke sahip olmayan hastalar için göğüs, sakal, sırt bölümünden alınana kıllar ile nakil yapma imkanı sunma,
 • Ön saç ekiminde doğal saç çizgisinin izlenmesine olanak sağlama,
 • 3 seansta yüksek sayıda saç kökü oluşturma,
 • Anesteziye imkan vererek acısız uygulamayı sağlama,

Bu gibi avantajları sunan ve saç ekiminde saç yoğunluğu açısından doğal ve sık saç tellerinin büyümesini sağlayan FUE yöntemi, bölgesel ve yoğun saç döküleme problemleri yaşayan herkes tarafından tercih edilir.

Click to rate this post!
[Total: 0 Average: 0]
BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ