20.05.2024 - Bilgi Vitrini & Sanal Ansiklopedi
Bilgi Vitrini

Karbon Döngüsü Nedir?

Karbon Döngüsü Nedir?

İçindekiler

Karbon Döngüsü Nedir? İnsan Vücudunda Ne Kadar Karbon Var?

Karbon Döngüsü Nedir? Dünya gezegeninde yaşamın en önemli unsurlarından biri karbondur . Tüm canlı organizmaların yaşamın temeli olarak karbonu vardır. Hayvanların sıklıkla “karbon bazlı” yaşam formları olarak adlandırılması çok önemlidir.

İnsan vücudunda ne kadar karbon var?

Karbon, insan vücudunun yaklaşık % 18’ini oluşturur. Yani 100 kilo ağırlığındaysanız, vücudunuz yaklaşık 18 kilo karbon içerir.

Karbon Döngüsü

Bazı karbon atomları sürekli hareket eder. Bunun nedeni, karbon atomlarının gezegenimizdeki her türlü süreç tarafından kullanılmasıdır. Bu süreçlerden bazıları karbonu atmosfere (havaya) sokar ve bazıları çıkarır. Karbon döngüsü genellikle oksijen döngüsüne çok bağlıdır .

Karbonu Atmosferden Çıkarmak Doğa, sürekli olarak atmosferin dışına karbon çekiyor. Bu süreçlere bazen karbon lavabo denir.

  • Fotosentez – Bitkiler enerji üretmek ve büyümek için fotosentez kullanırlar. Karbondioksit (CO2), güneş ışığı ve su alırlar ve oksijen ve şekere dönüştürürler. Yağmur ormanı gibi bitkilerin geniş alanları, atmosferden çok miktarda karbon çıkarmaya yardımcı olur.
  • Okyanus – Okyanus suyu atmosferdeki fazla karbonu gidermek için çok şey yapar. Havadaki karbon dioksit okyanusta karbonik asit yapmak için deniz suyuyla reaksiyona girer. Çok fazla karbonik asit varsa, asit yağmuru olabilir, bu da iyi değil. Bununla birlikte, bazı karbonik asit, deniz organizmaları tarafından kabuklarını yapmak için kullanıldığı için iyidir. Bu kabuklar sonunda kireçtaşı gibi tortul kaya olacak.
Karbon Döngüsü Nedir?

Karbonun Atmosfere Taşınması

Aynı zamanda bazı doğa süreçleri karbonu havadan uzaklaştırarak, diğer işlemler havaya daha fazla karbon katmaktadır. Bu süreçlere kaynak denir.

  • Solunum (nefes alma) – Nefes aldığınız her seferde oksijeni karbondioksite dönüştürürüz. Bu, dünyadaki her canlı için geçerlidir.
  • Çürüme – Bitkiler ve hayvanlar öldüklerinde çürüyorlar. Bu olduğunda, vücutlarındaki karbon ya atmosfere salınacak ya da fosil yakıtlar olarak toprağa depolanacaktır.
  • Yanma (yanma) – Bitkiler, ağaçlar veya fosil yakıtlar yakıldığında, karbon atmosfere salınır.

Karbon Döngüsü Dengesi

Karbon yaşam için çok önemlidir ve doğa karbon döngüsü boyunca mevcut karbonu dengelemek için iyi bir iş yapar. Atmosferde de karbon gereklidir, çünkü Dünyayı sıcak tutmaya yardımcı olur. Onsuz hepimiz donardık.

İnsan Karbon Döngüsünü Nasıl Değiştirir?

Karbon,karbon döngüsü boyunca karbonun dengelenmesinde büyük bir iş yapsa da , insanın içine girdiği zaman dengeyi bozabiliriz . Kömür, gaz ve petrol gibi fosil yakıtların yakılmasıyla havaya çok miktarda karbon salınır. Ayrıca, ağaçların kalkınma için kesilmesi, karbonu havadan uzaklaştırmak için mevcut olan bitki miktarını azaltır.

Click to rate this post!
[Total: 1 Average: 3]
BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ