14.07.2024 - Bilgi Vitrini & Sanal Ansiklopedi
Bilgi Vitrini

Uçak ile Seyahat Etmenin Avantajları

Uçak ile Seyahat Etmenin Avantajları

Her insan konforlu, güvenli ve hızlı bir şekilde seyahat etmeyi amaçlıyor. Bu amaca en iyi şekilde karşılık veren uçaklar, diğer ulaşım araçlarına kıyasla yüksek bilet fiyatlarına sahip olabiliyor. O yüzden indirimli uçak bileti, uygun uçak bileti ve ekonomik uçak bileti gibi daha pek çok bilet türü, insanlar için bir çözüm oluşturabiliyor. Bu biletlere ulaşmak ise her zaman mümkün olmamakla beraber bazı gezginler alma yöntemlerinden habersiz takılabiliyor. Biz de bu konuda, birbirinden kolay yöntemler ile uygun uçak bileti almanın yollarını sunuyoruz! Bu sayede ise her insan uçak ile seyahat etmenin avantajlarından yararlanmış oluyor. Gelin birlikte bu yöntemlere bakalım…

Aktarma Avantajından Faydalanın

Ucuz uçak bileti satın almak isteyenlerin aktarmalı biletlere yönelmesi gerekiyor. Çünkü aktarmalı uçak biletleri, direkt uçuş biletlerine kıyasla daha uygun fiyatlara sahip olabiliyor. Bu durumda direkt uçuş biletlerine olan talebin fazla olması etkili oluyor. Öte yandan insanlar zorunda kalmadığı sürece aktarmalı uçuşlara yönelmiyor ve genelde uçaklar boş koltuklar ile hareket edebiliyor. Bu durumdan muzdarip olan hava yolu firmaları ise, aktarmalı uçuşların fiyatını bayağı düşürebiliyor.

Duraklama süresinin fazla olmadığı aktarmalı uçuşlarla da konforlu ve rahat bir yolculuk geçirilebiliyor. Mesela, Kıbrıs uçak bileti bakılıyorsa direkt uçuşlar 1 saat 30 dakika sürerken, aktarmalı uçuşlar ile 3-4 saat sürebiliyor. Bu yüzden aktarmalı uçuş seçeneklerinden tercih etmek daha uygun fiyata Kıbrıs’a uçmaya imkan sağlıyor.

Düşük Fiyat Sunan Firmaları Deneyin

Hava yolu firmaları birbirinden farklı hizmet ve koşul sunabiliyor. Haliyle her birinin sunduğu fiyatta farklı olup, her bütçeye hitap etmeyi başarıyorlar. Öte yandan aralarında artan rekabet fiyatların düşmesine olanak sağlıyor. İşte bu tarz durumları göz önünde bulundurarak arama motorlarından fiyat karşılaştırması yapmak gerekiyor. Çünkü arama motorları her hava yolu firmasının sunduğu bileti karşılaştırarak sunuyor ve en ucuz biletin ön plana çıkmasına olanak sağlıyor. Bu sayede gidilecek rotaya en uygun fiyatı sunan firmadan bilet alma hakkı elde edilebiliyor.

Gidilecek Rotayı Fiyata Göre Belirleyin

Keyfi yapılan seyahatlerde rotanın değiştirilmesi de uyguna fiyat alınmasına olanak sağlıyor. Örneğin yaz tatili yapmak üzere Bodrum Uçak bileti bakılıyor ve yüksek fiyatlar ile karşılaşılıyorsa, rotanın başka yöne çevrilmesi gerekiyor. Antalya veya İzmir gibi alternatif şehirlere düzenlenen biletlere bakılarak daha uygun fiyata sahip olan biletin alınması gerekiyor. Bu sayede uygun fiyata uçuş gerçekleştirerek yine yaz tatili yapılmış oluyor.

Gidilecek destinasyon zorunlu ise, alternatif havalimanlarına bakılması gerekiyor. Örneğin Bodrum Milas havalimanına olan uçuşların yanı sıra Dalaman havalimanına olan uçuşlara bakılması, daha uyguna bilet alınmasını mümkün kılıyor. Çünkü bazı havalimanlarına olan uçuşlar daha uygun fiyata sahip olabiliyor.

Bileti Erken Rezervasyon ile Yılın Başında Alın

Uçak biletini Ocak ve Şubat aylarında daha uygun fiyatlara almak mümkün oluyor. Üstelik bu aylarda seyahat etme zorunluluğu bulunmuyor. İlkbahar veya yaz ayları için bir tarih belirlendiğinde, ocak ve şubat aylarında bilet almak gerekiyor. Bahsi geçen tarihlerde hava yolu firmaları çeşitli indirim ve kampanyalar düzenleyebiliyor. Bunun sebebi ise, turizm sezonunun her yerde kapalı olmasından ve insanların tatillerini yapmış olmasından kaynaklanıyor. Hava yolu firmaları ise, gelecek sezonun biletlerini kampanya yaparak yılın başından satmayı amaçlıyor. Bu tarihler göz önünde bulundurulduğunda ucuz uçak biletine sahip olabiliyor.

uygun uçak bileti

Seyahat Tarihlerinde Esnek Davranın

Kıbrıs veya Almanya gibi ülkelere keyfi seyahat gerçekleştirilecekse, uçuş tarihini esnek tutmakta fayda oluyor. Çünkü uçak şirketleri anlık indirimler ve avantajlar sayesinde daha uygun fiyatlara uçmayı mümkün kılabiliyor. Bunun için tatil için belirlenen süreyi göz önünde bulundurarak hareket etmek gerekiyor. Mesela Almanya uçak bileti için temmuz ayına bilet bakılıyorsa ve tarih henüz net değilse, 3 ay önceden bilet kontrolü yapılması gerekiyor.  

Yaz tatillerinde, bayramlarda, yılbaşında, Noel’de ve hafta sonlarında uçak biletine olan talebin artması fiyatlarında artmasına neden olabiliyor. Bu sebeple, hafta sonuna bilet bakmak yerine hafta içi biletlerine göz gezdirmek daha uygun bileti bulmaya imkan sağlıyor. Hatta havayolu şirketlerinin yaptığı uçak bileti indirim ve avantajları bile bazı dönemleri kapsıyor. Bu dönemler ise genelde hafta içine tekabül ediyor. Seyahati bu indirim ve avantajlı dönemleri takip ederek yapmak ise daha uygun fiyatlara bilet almaya olanak sağlıyor.

Hava Yolu Firmalarının Mail Bültenlerine Üye Olun

Hava yolu firmalarının mail listesine üye olmak da daha uygun fiyatlara uçak bileti almaya olanak sağlıyor. Çünkü uçak şirketleri, web sitelerinde zaman zaman indirim ve kampanya düzenleyebiliyor. Bu durumu da sosyal medya ve web sitesi aracılığıyla gezginlere duyurabiliyor. Firmaların internet sitesini veya sosyal medya hesabını takip etmeyen gezginler ise bu kampanyalardan haberdar olamıyor.

Bu indirimlerden haberdar olmanın bir yöntemi bulunuyor. O da hava yolu şirketlerinin mail listesine üye olmak ile oluyor. Hava yolu firmalarının sitelerinde bulunan “kampanyalar hakkında bildirim almak istiyorum” seçeneğini kabul edildiğinde basit bir şekilde üye olunmuş oluyor. Bu sayede kişiye özel gönderdikleri mailler ile pratik bir şekilde ucuz uçak bileti satın alınabiliyor.

Konfordan Ödün Verin

Uçak yolculukları diğer ulaşım seçeneklerine kıyasla kısa sürüyor. Özellikle bazı şehirler arasında gerçekleşen yolculuklar 1 saati bile bulmuyor. Bu kadar kısa süren yolculuklarda ise, uçağın ekonomi ya da business class bölümünde yer almanın çok bir farkı kalmıyor. Çünkü yolculuk göz açıp kapayıncaya kadar bitiyor ve varış noktasına ulaşılır. İşte bu yüzden konfordan vazgeçilmesinde de hiçbir sakınca görülmüyor ve bazı koltuklara daha uygun fiyata sahip olunabiliyor.

Bahsi geçen bölümlere alınan uçak biletlerinde oturulan alan dar olabiliyor. Kimi zamanda camsız koltuklar denk gelse de bu konforsuzluğun karşılığında daha uygun fiyata kısa bir uçak yolculuğu geçirilebiliyor. Uygun uçak biletlerinde valizin boyutunda da bazı şartlar olabiliyor. Bu şartlardan biri ucuz uçak biletlerinde kullanıcıya kabin hakkı çok düşük verilmesi oluyor. Hatta bazen kullanıcıdan ekstra ücret istenebiliyor. İşte bu yüzden götürülecek eşyaların göz önünde bulundurarak bilet alınması gerekiyor. Aynı zamanda bilet sınıfının koşullarının detaylı şekilde okunması ve uygulanması büyük önem taşıyor. Tüm şartlara uyulduğunda ise, daha ucuza uçuş gerçekleştirilmiş oluyor.

Gidiş Dönüş Biletlerinden Uzak Durun  

Uçak bileti satın alırken gidiş dönüşü beraber almak kolaylık sağlayabiliyor. Özellikle seyahat tarihi ve saatleri net olduğunda doğrudan gidiş dönüş biletlerine yönelinebiliyor. Bu sayede seyahat içim ulaşım maliyeti net bir şekilde görülebiliyor. Bahsi geçen yöntem her ne kadar pratik olsa da gidiş dönüş şeklinde yapılan aramalarda birçok şey gözden kaçırılabiliyor. Çünkü hava yolu şirketleri gidiş ve dönüş biletlerinden birini daha yüksek fiyata belirleyebiliyor.  

Örneğin İstanbul Almanya Uçak Bileti ile arama yapıldığında Almanya’ya gitme bedeli 3.000 TL olurken, Almanya İstanbul bileti 3.500 TL olabiliyor. Ancak ekranda bilet fiyatlarının toplamı görüntülendiği için birinin yüksek olduğu gözden kaçırılabiliyor. İşte bu durumla karşı karşıya kalmamak için tek yön uçak bileti araması yapmak gerekiyor. Bu sayede iki bilette daha uyguna satın alınmış oluyor.

Click to rate this post!
[Total: 0 Average: 0]
BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ