23.02.2024 - Bilgi Vitrini & Sanal Ansiklopedi
Bilgi Vitrini

Muta Nikahı Hakkında Bilinmeyenler

Muta Nikahı Hakkında Bilinmeyenler

Muta Nikahı Hakkında Bilinmeyenler. Muta (Müt’a) nikahı peygamber efendimiz Hz. Muhammed (sav) döneminde önceki bir nikahlanma şeklidir. Daha sonra Cebrail (as) vasıtası ile Yüce Allah (cc) tarafından gelen vahiylerle kıyamete kadar haram kılınmıştır. Peygamber efendimiz de gelen vahiyler sonucunda bu nikahın haram olduğunu ve zina ile eşdeğer olduğunu her kim Muta nikahı kıydıysa derhal kadını serbest bırakmasını ve hiçbir alacak istememesini söylemiştir.

Özellikle islamiyetin Şii mezhebinde daha sık olarak uygulanan muta nikahının anlamı belli bir süre için evlilik anlaşması yapmaktır. Muta nikahında erkek ve kadın belirli bir bedel (ücret) veya mal karşılığı en az bir birliktelik ve en çok 99 senelik evlilik süresince anlaşma yaparlar. Bu evliğin süresi 3 ay, 5 ay olabileceği gibi 5 dakika veya 2 saat gibi kısa süreler de olabilir.

Bu nikahta erkek, kendi öz iradesi ile nikahı kabul eden kadına beni şu kadar süre için mütalandır der, kadında seninle şu kadar süre, şu kadar para veya mal karşılığında mütalandım der. Böylece muta nikahı kıyılmış olur. Ancak nikahlanan kadın ne kadar süre ile nikahlanmış olursa olsun erkeğin mirasından hiçbir şekilde pay alamaz, hak talebinde bulunamaz.

muta nikahı

Sözlük anlamı olarak ise Müt’a (muta) kendisinden faydalanılan birşey anlamına gelmektedir. Müslümanlıkta muta nikahı veya islam mezheplerinde muta nikahı kıymak dendiğinde ise mezheplerin görüşleri aşağıdaki gibidir;

Şii inancında muta nıkahi: Peygamberimiz tarafından kıyamete kadar yasaklanan muta (müt’a) ile evlenmenin yasaklanmadığı benimsenmiştir. Şiilerde müt’a ile evlenmek nikahlanmak şeriata uygundur ve izin verilmiştir.

Alevi inancında muta nikahı: Alevilere göre muta batıl bir inançtır ve kabul edilemez.
Sünni inancına göre muta nikahı ile evlenmek: Sünnilikte Müt’a nikahı kabul edilemez. Sünnilere göre peygamberimiz Muta nikahlı eşinizi derhal serbest bırakın ve verdiğiniz maldan geri birşey istemeyin buyurmuşlardır. Sünni inancına göre muta nikahı kıymak haramdır ve zina ile eşdeğer anlamına gelmektedir.

Günümüz islamiyet otoriteleri muta nikahına eleştirel bir bakış açısı sergilemişlerdir. Muta uygulamasını bir nikah değil zoraki bir işleyiş veya karşı tarafı ticari bir nesne olarak yorumlamışlardır. Günümüzde muta nikahı denen kavram ücret karşılığı yapılan ancak sosoyolojik olarak geçerli sayılamayacak bir durumdur.

Click to rate this post!
[Total: 0 Average: 0]
BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ