04.10.2023 - Bilgi Vitrini & Sanal Ansiklopedi
Bilgi Vitrini

Bütün Gün Masa Başında Çalışıyorsak Nasıl Zayıflarız?

Bütün Gün Masa Başında Çalışıyorsak Nasıl Zayıflarız?

Bütün Gün Masa Başında Çalışıyorsak Nasıl Zayıflarız? Bütün gün masa başında oturmaya zorlayan bir işimizin olması zayıflamayı ve hatta kilomuzu sabit tutmamızı engelleyen unsurlardan bir tanesidir. Daha az hareket ettiğimiz için daha az kalori yakacağımızda aldığımız besinlere çok daha fazla özen göstermeli masa başında oturarak yaktığımız kalorinin fazlasını almamalıyız.

Günlük kalori ihtiyacımızı belirledikten sonra bunun altında yemek yiyerek kilo vermeye başlayabiliriz.

Yine bütün gün hareket etmediğimizi göz önünde bulundurursak, eve geldikten sonra hareket etmek kilo vermek adına oldukça önemli bir faktördür. Ne kadar yorgun olursak olalım mutlaka spor yapmaya vakit yaratmalıyız. Eğer daha önce spor yapmadıysanız buna öncelikle düşük tempoda başlamak oldukça önemlidir.

Başlangıçta haftada iki kere ile başlayıp bunu haftalar geçtikçe 4’e 5’e çıkarmalı, yine başlangıçta kısa periyotlarla spor yapıp daha sonra bunu da uzatmalıyız. Mesela spor olarak koşmayı seçtiyseniz günlük 1 km ile başlayıp zamanla yavaş bir şekilde arttırabilirsiniz. Bu yavaş artırım vücudumuza bu yeni düzen için alışma süresi verecek ve sizin bu yeni hayattan daha çok hoşlanmanızı sağlayacaktır. Eğer sabahları seven biri iseniz sabah işe gitmeden öncede çalışabilirsiniz. Hatta öğle yemeği arası uygunsa yine soluğu spor salonunda alabilirsiniz. Sporun zamanını sizin en çok hoşunuza gidecek saate ayarlayabilirsiniz. Önemli olan ne zaman yaptığınız değil mutlaka spor yapmanızdır.

Yediğimiz yemeklerin türü de bizim kilo vermemize katkıda bulunabilir. İçinde yüksek miktarda işlenmiş şeker bulunduran yiyeceklerden(beyaz ekmek, şekerlemeler, çikolatalar kısaca abur cuburlar) ve özellikle içeceklerden(şekerli çay, kahve, kola) uzak durmalıyız. Bunlardan gelen kaloriler çok çabuk sindirilir, bütün gün oturan birisi için oldukça gereksiz ve zararlıdır. Bunların yerine daha çok kompleks karbon hidratlar içeren (tam tahıllı ekmek, meyveler, sebzeler) dolayısıyla sindirimi daha uzun süren yiyecekler yemeliyiz.

Ayrıca daha az miktarlarda daha sık yemek yemeliyiz, bu şekilde vücudun enerji ihtiyacını çok daha verimli bir şekilde karşılayabilir. Bir diğer önemli noktada asla kahvaltıyı atlamayın, zamanınız olmasa bile ufak ve yemesi kolay bir şeyle kahvaltınızı gerçekleştirin. Öğle yemeğini evden götürmekte sizi hamburger, pizza, kebap, lahmacun, iskender gibi yemesi zevkli ancak kalori olarak katkısı çok büyük azılı düşmanlardan koruyacaktır.

Bütün gün bilgisayar başında çalışan biri için bile kilo vermek imkansız değildir, sadece daha hareketli meslek yapanlara göre biraz daha sıkı bir planlama gerektirir.

Click to rate this post!
[Total: 0 Average: 0]
BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ