01.03.2024 - Bilgi Vitrini & Sanal Ansiklopedi
Bilgi Vitrini

Sigmund Freud Kimdir?

Sigmund Freud Kimdir?

İçindekiler

Sigmund Freud Kimdir? Sigmund Freud, 6 Mayıs 1856 yılında Avusturya’nın Moravya kasabasına bağlı olan Freiberg kasabasında dünyaya gelmiştir.  23 Eylül 1939 yılında ise Londra’da vefat etmiştir.

Avusturyalı nörofizyolog, psikanalist, kültür kuramcısı ve din eleştirmeni olan Freud Psikanalizin kurucusudur. Teorileri ve yöntemleri bugüne kadar tartışılmış, uygulanmış ve eleştirilmiştir.

Aile ve Kökeni

Freud, Musevi aileden doğmadır. Doğduğu yer olan Moravya’nın Freiberg kasabası bugünkü Çekya sınırları içindedir.

Babası, yün satıcısı Jacob Freud 18 Aralık 1815’te Tysmenitz’de doğdu, o zamanlar Avusturya, şimdi ise Ukrayna sınırları içindedir. 23 Ekim 1896 yılında ise Viyana’da ölmüştür. Freud’un annesi babasının üçüncü evliliğinden Amalia Nathansohn Freud’dur. 1835 yılında doğmuş ve 1930 yılında vefat etmiştir.

Sigmund Freud’un babasının ilk evliliğinden yaklaşık 20 yaşında iki erkek kardeşi vardı. Onu, ailesinin evliliğinden yedi genç kardeş izledi; bunlardan ilki (Julius) Freud daha iki yaşında bile değilken ölmüştür.

1859 Leipzig – 1860 Viyana

Jacob Freud’un gelişen yün ticareti işi 1857’de başlayan ekonomik krizde iflas ettiğinde, bu daha önce varlıklı aile için sosyal bir düşüş anlamına geliyordu. Ekonomik zorluklardan dolayı 1859’da Leipzig’e , kısa bir süre sonra Viyana’ya taşındı. 1865’ten itibaren Freud, Leopoldstadt ortak ortaokuluna gitti. Freud çok iyi bir öğrenciydi ve Matura’sını 1873’te ayrıcalıklı bir şekilde geçti.

Viyana’da Tıbbi Araştırmalar – Araştırma Bursu

Viyana’da zooloji profesörü olan Carl Claus, 1874’ten beri Freud’un araştırmasına eşlik ediyordu ve ona burs vermişti. Aynı yıl Viyana’ya döndü ve Ernst Wilhelm von Brücke yönetimindeki Fizyoloji Enstitüsünde çalışmaya başladı. Viyana’da, 1891’den 1938’de Londra’ya göç edene kadar ailesi ile 47 yıl burada yaşadı. Hastalar neredeyse yarım asırdır ünlü Freud’un çalışma odasına gittiler. Kanepe ve kitapların çoğu, koleksiyoncu eşyaları ve mobilyaları şimdi Freud’un sürgünü olan Freud Müzesi’nde Londradadır.

Nörofizyoloji ve Farmakoloji – Kokainle Çalışmalar

1882 yılında Viyana Hastanesinde çalışmaya başlar ve bu görevi bu hastaneden 1885’e kadar sürer. Orada nörofizyoloji alanında beyin anatomisi laboratuvarında çalıştı. 

1884 yılından itibaren 1887 yılına kadar ayrıntılı olarak fiziksel dayanıklılık çalışmalarında uyarıcı kokain kullanmıştır. Freud’un da kendini denemeye çalıştığı kokain çalışması 1884’te yayınlandı ve Carl Koller tarafından yapılan deneylerle kanıtlanmış olan kokainin göz üzerindeki lokal anestezik etkilerinin devrimci keşfinin temelini oluşturdu. Freud, hoşgörü geliştirmeden yıllarca kokainin terapötik etkilerini kullandı.

Jean Martin Charcot – Histeri ve Hipnoz

1885’te Paris’e yapılan bir çalışma sırasında Psikiyatri kliniğinde Jean-Martin Charcot, histeri hastalık tanısı ve zihinsel şifa ile ilgili ciddi amaçlar için hipnozu başlamıştı. Bu ona histeri üzerine bir nesne ders verdi. Genç Freud, birkaç yıl önce Avusturyalı-Yahudi doktor Josef Breuer ile de tanışmıştı.

Freud başlangıçta, analistin nevrozları ürettiğine inandığı bastırılmış deneyimleri ortaya çıkarmasını önleyen “ sansürü ” atlamak için hipnotik durumu araştırdı ve kullandı. Ekim 1886’da erkek histeri üzerine bir konferanstan sonra, Freud şiddetli bir eleştiri ile karşılaştı. Meynert, Freud’a “sadece” “eğitimli bir hipnotist olarak çalışan” bir hipnotistmiş gibi davrandı. Freud, 1889’da Bernheim’ı ziyaret ettikten sonra Charcot’tan döndü. Şimdi hipnozun materyalist bir yorumuna karşı çıktı, onu rakiplerinin iftiralarına karşı savundu ve Bernheim’ın öneri kitabını tercüme etti.

Sigmund Freud

Özel Yaşamı

Dört yıllık bir anlaşmanın ardından, Sigmund Freud ve Martha Bernays 13 Eylül 1886’da Hamburg yakınlarındaki Wandsbek belediyesinde bir sivil kayıt bürosunda evlendiler. Ertesi gün Yahudi ayinine göre düğün töreni yapıldı.

Martha Bernays ve Sigmund Freud’un birlikte altı çocuğu vardı:

  • Mathilde (1887-1978)
  • Jean-Martin (1889-1967)
  • Oliver (1891-1969)
  • Ernst (Ernst Ludwig) (1892-1970)
  • Sophie (1893-1920)
  • Anna (1895-1982).

Freud, kızlarına daha yakınken oğullarıyla uzak bir ilişkiye sahipti. Mathilde ve Anna Freud da entelektüel olarak oğullarından daha çok benziyorlardı. Onlarla daha iyi bir tartışma yapabilirdi, ama nihayetinde bunu sadece ılımlı bir şekilde yaptı. Bazı biyografiler onun sıcak ve sevgi dolu bir baba olmadığına inanıyor, aynı zamanda çocukları, özellikle oğulları için de ulaşılamaz kaldı. Bununla birlikte, o zamandan beri yayınlanmış olan ailenin mektupları daha parlak bir resim çiziyor.  Freud’un (psikiyatrist hakkında ve psikanalist arkadaşlarıyla genellikle oldukça ağır, sıcak ilişkiler bulundu.

1891’de Freud, daha sonra efsanevi hale gelen Wiener Berggasse 19’daki daireye taşındı. Bu mülkün önceki binasında , evin sahibi ve Avusturya sosyal demokrasisinin kurucusu Victor Adler , 1882’den 1889’a kadar fakir bir doktor olarak çalıştı. 

On yıllar boyunca Freud günde yaklaşık 20 puro içiyordu. 1922’de Freud damak kanserine yakalandı. 1923’te sağ üst çene ve damak cerrahi olarak çıkarıldı ve protez takılmak zorunda kaldı. Önümüzdeki on beş yıl boyunca, değişen derecelerde diğer otuz üç ameliyat gerçekleştirildi. Hastalık ölene kadar kötüleşmeye devam etti.

Psikanaliz Ortaya Çıkışı 

Sigmund Freud ilk olarak 1896’da “psikanalizden” ” Josef Breuer’in biraz incelikli bir araştırma süreci” olarak bahsetti ; Bertha Pappenheim’in tedavisinde Pappenheim’ın izini sürüp semptomlarının arkasında gizlenmiş gerçek travmaları ifade ederek semptomlarını çözmeyi başardı . Yaralanma, hakaret, tiksinme, devalüasyon, şiddet vb. Bakımından gerçekten deneyimlediği şeyi adlandırmakla ilgiliydi, ancak “iyi yetişme” nedeniyle isimlendirilmesine izin verilmedi.

Eylül 1897’ye kadar Freud, prosedürünü birkaç kez “psikanaliz” olarak adlandırdı, ancak hastalarına şiddet deneyimleri araştırmaları ve isimlendirmeleri yaparak Breuer tedavisi ilkesine bağlı kaldı. Daha sonra Eylül 1897’de bu yaklaşımı reddetti ve tersine çevirdi.

4 Kasım 1899 tarihinde Freud’un ilk şaheseri Rüyaların Yorumu yayınlandı. 

1 Nisan 1902’de Freud, hastası Barones Marie von Ferstel’in sorumlu bakan Wilhelm von Hartel’i sanat eseri bağışına ‘teşvik etmesi ‘ üzerine yardımcı doçent olarak atandı.

1908’de Freud Salzburg’daki ilk psikanalitik kongresini topladı. Burada hafif bir kargaşa vardı: Freud’un yıllarca öğretimi için çalışan bir psikiyatrist olan Otto Gross, bundan sosyo-politik sonuçlar çıkardı. Daha önce yazısında ‘kültürel’ cinsel ahlakın ve modern sinirliliğin tersini ifade eden Freud, değişen toplumun doktorların işi olmadığı gerçeğine karşı çıktı ve Gross’un gruptan çıkarılmasını sağladı yıllardan kaldırıldı. 1910’da Freud “ Uluslararası Psikanaliz Derneği ” ni kurdu“(IPV), bunu 1911’de” Amerikan Psikanaliz Derneği “ve 1919’da” İngiliz Psikanaliz Derneği “izledi.

1913’te Freud’un ensest yasağının kültürel-tarihsel fenomenini ele aldığı Totem und Tabu yayını çıktı.

1917’de psikanaliz üzerine giriş derslerinin 18. bölümünde, bilinçaltının gücünü keşfini Nikolaus Kopernikus ve Charles Darwin’in teorileri doğrultusunda ortaya koydu.

1920’de Freud tam profesör olarak atandı.

Zulüm, Sürgün ve Ölüm

Almanya’daki Ulusal Sosyalistler tarafından ” iktidarın ele geçirilmesinden ” sonra Freud’un Mayıs 1933’te kitap yakmasıyla ilgili çalışmaları da kurban oldu. Bir yıl sonra, Avusturya’da demokrasi, din-faşist bir devlete dönüştü. Freud, kendisini tehdit eden tehlike hakkında yeterince bilgi sahibi görünmüyordu. İlk başta Avusturya’daki gerici Katolikliğin o zamanlar Nazilere karşı en iyi koruma olduğunu düşünüyordu. Durumun ciddiyetinden habersiz, Almanya’da psikanalizi sürdürmek için Ulusal Sosyalistlerle her türlü örgütsel uzlaşmayı bile kabul etti.

Bu süre zarfında Freud’un o zamanlar başlangıçta değer verdiği, 1930’da KPD’ye katılan ve Nazizme karşı sözlü ve yazılı olarak ajite olan komünist odaklı Wilhelm Reich ile çatışması. Freud, Reich’ı 1934’te Uluslararası Psikanaliz Derneği’nden dışladı. 

Sürgünde Ölüm 

Londra’da sürgünde bir yıl kaldıktan sonra Freud, aile doktoruyla hayatına son verdi. Kanser tarafından kötü bir şekilde işaretlendi, zorlukla konuşabildi ve doktorundan ölmesine yardım etmesini istedi. 23 Eylül 1939’da, sabah saat 3’te, Max Schur, Freud’un arzu ettiği ölümcül bir morfin dozundan sonra öldüğünü belirledi. Sigmund Freud ve eşi Martha ve onun kızı Anna columbarium kuzey-batı Londra’da Golders Green Krematoryumu gömüldü.

Click to rate this post!
[Total: 0 Average: 0]
BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ