05.12.2023 - Bilgi Vitrini & Sanal Ansiklopedi
Bilgi Vitrini

Yok Olacak Saltanatına Güvenme!

Yok Olacak Saltanatına Güvenme!

Yok Olacak Saltanatına Güvenme! Halife Harun Reşid, Bağdat kırlarında çevresiyle birlikte  geziye çıktığı sırada ağaç altında uyuyan bir adamı görür ve  yanındakilere: Şu Adamı uyandırın, otların arasında çıkan bir yılan onu sokup öldürebilir der.
Hemen uyandırılan adam bakar ki karşısında Harun Reşid var. Sultanım neden uyandırdınız beni der. Rüyamda padişah olarak seçilmiştim tahtımda oturmuş  çevreme ne güzel emirler veriyor, hizmetçileri koşuşturuyordum diye söylenir.
Harun Reşid rüyada padişah olan adama gülerek Efendi uykudaki padişahlıktan ne olur ki işte böyle gözlerini açınca padişahlık falan kalmaz, yok olur gider. Adam cevap verir: Sultanım padişahlığım gözümü açınca yok olup gitti, seninki de gözünü kapayınca yok olup gidecek aramızda büyük bir fark mı var sanki?


Bu cevap karşısında düşünmeye başlayan Halife Efendi der aslında uykuda olan sen değil benmişim de haberim yokmuş, ben seni yılandan kurtarmak için uyandırmıştım sen de beni saltanat gafletinden kurtarmak için uyarmış oldun. Bundan sonra her fırsatta tekrar ettiği söz hep aynı olmuş. Ey harun gözünü kapayınca yok olacak saltanatına sakın güvenme!

Click to rate this post!
[Total: 0 Average: 0]
BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ