28.05.2024 - Bilgi Vitrini & Sanal Ansiklopedi
Bilgi Vitrini

Kimya Endüstrisinde Meslek Dalları Nelerdir?

Kimya Endüstrisinde Meslek Dalları Nelerdir?

İçindekiler

Kimya Endüstrisinde Meslek Dalları Nelerdir? Gelecekteki Yeni Meslek Alanları Önerileri

Kimya Endüstrisinde Meslek Dalları Nelerdir? Kimya hayatın her alanında yer alan bir bilim dalıdır ve kimya sektörü de aynı şekilde insanlar için bir çok malzemenin üretildiği bir alandır. Çok çeşitli malzemelerin üretimini içinde barındıran kimya endüstrisi, bir çok meslek dalını da bünyesinde barındırır. Gıdadan ilaç sektörüne kadar yelpazesi çok geniş olan kimya endüstrisinde yer alan meslek gruplarını şöyle sıralayabiliriz; eczacı, gıda mühendisi, kimya mühendisi, kimyagerlik, petrol mühendisi, maden mühendisi, ziraat mühendisi, kimya teknisyeni gibi mesleklerdir.

kimya teknisyeni

Yukarıdaki meslek gruplarında çalışan kişiler  gıda üretimi, ilaç üretimi, kozmetik sektörü, kimyasal malzemelerin üretimi-araştırması, petrol ve madenlerin aranması ve çıkarılması, plastik-kauçuk-elyaf gibi malzemelerin üretimi, sabun, deterjan, parfüm, boyalar, tarım ilaçları üretimi gibi bir çok malzemenin ham madde çalışmaları ve üretim aşamalarında görev alırlar.

Gelecekte Kimya Endüstrisinde Yer Alması Öngörülen Meslekler

Kimya endüstrisi günümüzde olduğu gibi gelecekte de çok önemli bir endüstri dalı olmaya devam edecek ve böylece yeni meslek dallarının kimya endüstrisinde yer alması mümkün olacaktır.

  • Ecza teknisyenliği, robot teknisyenliği, genetik danışmanlığı, biyobilişimci, lastik, petrol, boya teknisyenliği gibi meslekler ön plana çıkacak.
Click to rate this post!
[Total: 11 Average: 3]
BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ