21.09.2021 - Bilgi Vitrini & Sanal Ansiklopedi
Bilgi Vitrini

Moskova Savaşının Önemi ve Almanlar

İkinci Dünya Savaşın’da Alman ve Sovyet orduları arasında Moskova çevresinde süren savaş dır.

Moskova Savaşının Önemi ve Almanlar

Moskova Savaşı ve Almanlar

İkinci Dünya Savaşın’da Alman ve Sovyet orduları arasında Moskova çevresinde süren savaş dır.

1941 yılı içinde Alman orduları Sovyetler Birliği topraklarında içerilere doğru ilerliyor Kızılordu ise geri çekiliyordu, Hitler ne pahasına olursa olsun Moskova’nın bir an önce alınmasını istiyordu çünkü ona göre Moskava’nın alınması, SSCB’nin dağılması demekti.

1941 kışı girmek üzereyken Mareşal Von Bock komutasındaki Alman güçleri kuzeyden ve Güney’den Moskova belgesine çevirme harekatına başladı. Aralık ayı başında Moskova’nın 30 kilometre yakınlarına ulaşabildiler. 5 Aralık’ta Hitler son saldırı emrini verdi ancak Kızılordu’nun direnmesi ve Alman Birlikleri’nin donanımının hava koşullarına uygun olmayışı bu saldırıyı başarısız kıldı.

6 Aralık’tan başlayarak üstünlük Kızılordu’ya geçti aynı gün harekat’ın kontrolünü Stalin eline aldı ve Jukov komutasındaki Sovyet Birlikleri karşı saldırıya geçip Alman ordularını kovalamaya başladı.

Hitler’in bütün umutlarını bağladığı zırhlı birlikleri donmuş hareket yeteneğini yitirmişti. 1942 Ocağında Kızılordu, Alman ordularının 200 kilometre geriye sürmüş ve başkenti kesinlikle kurtarmış bulunuyordu. Hitler ordularının Yıldırım Harekatı Efsanesi yıkıldı ve Almanya’nın yenilgisi de buradan başlamıştır.

Rus Kızılordusu  geri çekilen Alman ordusunu takip etmiş  en son 1945 yılında Berlin Rusların eline geçmiştir.

Moskova bir kez daha alınamamış ve Moskova savunması Hitlerin sonunu getirmiştir.

Bir önceki yazımız olan İbni Batuta’da nın Anadolu Seyahati başlıklı makalemizde tarih ve tarihi olaylar hakkında bilgiler verilmektedir.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ