20.09.2021 - Bilgi Vitrini & Sanal Ansiklopedi
Bilgi Vitrini

Telefonu Kim Buldu

Telefonu Kim Buldu

GRAHAM BELL KİMDİR?

3 Mart 1847 yılında Iskoçya’da Edinburgh şehrinde doğan Alexander Graham Bell’in telefonu icat etmesinde en büyük etken, babasının ve kendinin sağırlıkla yakın ilgisidir. Graham Bell, Londra ve Edinburgh Üniversitelerinde öğrenimini tamamladıktan sonra, 1871 yılında Amerika’ya geldi. Burada,babası tarafından bulunmuş olan-sağırların konuşup anlaşmasını kolaylaştıracak- bir sistemi yaymak ve öğretmek amacındaydı. Önce Boston sağırlar okuluna öğretmen oldu. 1873 de Boston Üniversitesi’ne ses fizyolojisi ve konuşmanın mekaniği kürsülerine profesör atandı. Belli’nin geçmiş yıllarda elektrik, telgraf ve akustik konusuna ilişkin çalışmaları telefonun icat edişinde büyük rol oynamıştır. Fakat gerçek anlamda deneylere girişebilmek fırsatını bu dönemde buldu. Başarılı bir sonuca ulaşmadan önce, Thomas A. Watson’ un yardımıyla yaklaşık olarak üç yıl çalışması gerekmişti.

1876 yılının 10 Mart günü bir telle iletilen ilk kelimeler, doğrusu hiç de bilim tarihine geçmelerini sağlayacak bir değer taşımıyordu. Graham Bell: “Buraya gelin, Mr. Watson. Sizi çağırıyorum, “demişti. Büyük bilim adamının bu çok önemli buluşu için aldığı patent 7 Mart 1876 tirihliydi. 1877de ünlü “Bell Telefon Şirketi’ni kurdu, 1915 yılında şirket büyük ölçüde yayılıp gelişmiş, San Fransisco ile New York arasında telefon konuşmalarının yapılmasını sağlayacak duruma gelmişti, İcadının ticari alandaki başarısı, Bell’in sağırlığa olan özel ilgisini unutturmuş sayılmazdı. 1880 yılında Fransa Hükümetinin verdiği 50.000 frank ödülü, sağırlara yardımçı olacak bir cihazın icadı yolundaki çalışmalariçin Volta Laboratuarı’na bağışladı.

Bell, telefondan başka balmumu kalıpla dökülen gramofon plaklarını ve fotofon’u da icat etti. Fotofon, sesi bir ışık ışınındaki titreşimlerle ileten bir cihazdı. Graham Bell havacılık ile ilgilenmekten de geri kalmadı.

1907’de, Havacılıkla İlgili Deneyler Birliği’ni kurdu. Glenn H. Curtis, 1908’de Birleşik Amerika’da bir uçakla bir millik ilk uçuş gösterisini bu örgütün büyük desteğiyle gerçekleştirebildi.

Graham Bell, 1922 yılının 2 Ağustos günü Nova Scotia, (Yeni Iskoçya)’daki yazlık evinde öldü.

Bir önceki yazımız olan Navarin Vakası Nedir? başlıklı makalemizde ne nedir, tarih ve tarihi olaylar hakkında bilgiler verilmektedir.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ