20.09.2021 - Bilgi Vitrini & Sanal Ansiklopedi
Bilgi Vitrini

Çocuklar sokaktan nasıl kurtulur?

Uzmanlar uyarıyor: Sokakta çalıştırılan veya suça teşvik edilen çocukların toplumla çatışarak büyümesi ülkenin geleceği açısından tehlikeler doğurabilir.

Çocuklar sokaktan nasıl kurtulur?

Uzmanlar uyarıyor: Sokakta çalıştırılan veya suça teşvik edilen çocukların toplumla çatışarak büyümesi ülkenin geleceği açısından tehlikeler doğurabilir.

Süleyman Demirel Üniversitesi (SDÜ) Tıp Fakültesi Psikiyatri Ana Bilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Ramazan Özcankaya, AA muhabirine yaptığı açıklamada, terör olaylarına alet olan, polislere taş atan, sokakta satıcılık yapan, duygu sömürüsüyle para kazanmaya çalışan, suça teşvik edilen çocukların toplumun yarası haline geldiğini kaydetti.

Masumane düşünceler içinde henüz yaptığı davranışın doğru olup olmadığını bilmeyen çocukların çevresel etkilerle topluma düşman nesiller haline gelebileceğine işaret eden Özcankaya, bu konuda bir an önce harekete geçmesi gerektiğini ifade etti.

Bugünkü çocukların yarın Türkiye’nin geleceğini oluşturacağını anlatan Özcankaya, toplumsal sorun olarak değerlendirilmesi gereken bu konunun yine toplumsal duyarlılıkla çözülebileceğini, bugünden önlem alınmadığı takdirde de ileride telafisi mümkün olmayan bir tehdit unsuruyla karşı karşıya kalınabileceğine dikkati çekti.

Sokakta adeta sahipsiz gibi olan çocukların gerçek sorunlarının irdelenmesi ve aile dinamiğinin masaya yatırılması gerektiğini de vurgulayan Prof. Dr. Özcankaya, özellikle bu sorunun iç göçler nedeniyle köylerinden şehirlere, doğudan batıya göç eden ailelerde rastlanıldığını ifade etti. Türkiye’nin gündemini bu sorunların oluşturması gerektiğini belirten Özcankaya, ”Sosyal devlet bunu gerektirir” dedi.

Terör olaylarının yaşanması, gelir dağılımındaki eşitsizliğin iç göçleri artırdığını ve bunun da çocukların eğitimden, yörelerinden, geleneksel Türk aile yapısından uzaklaşmasına neden olduğunu dile getiren Özcankaya, eğitimin önemine dikkati çekti.

Öncelikle aile fertlerinin, çocukların yeniden bilinçlendirilmesi, düşüncelerinin yeniden irdelenmesi gerektiğini vurgulayan Özcankaya, ”Aksi takdirde sadece gününü gün eden, gelecek ile ilgili beklentisi olmayan, insan ilişkilerinden yoksun fertler yetişir. Bu da toplumun güvenliğini sarsar” diye konuştu.

Bu tür çocukların asla toplumdan dışlanmaması gerektiğini de kaydeden Prof. Dr. Özcankaya, en etkin çözümün, onlarla birlikte yaşamayı öğrenmek olduğunu belirtti. Çocuklara kötü gözle bakmak veya onları dışlamanın topluma düşman yetişmelerine neden olacağına vurgulayan Özcankaya, ”Toplumun geleceği ancak bu şekilde kurtulur. Toplumla çatışan değil, kucaklaşan gelecek yetiştirmeliyiz. Bunun için de yapılması gereken husus, sorunun kaynağını irdelemek ve eğitimle çözüm üretmektir. Sadece çocuklara değil, ailesine, çevredekilere ve topluma bu konuda eğitim vermek gerekiyor” dedi.

Kaynak: AA

Bir önceki yazımız olan Uzun süre TV izleyen çocuklar da 'Otistik ' belirtileri görülüyor başlıklı makalemizde çocuk ve çocuk haberleri hakkında bilgiler verilmektedir.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ