24.02.2024 - Bilgi Vitrini & Sanal Ansiklopedi
Bilgi Vitrini

Yalnızca Kimlikle Gidilebilen Ülkeler

Yalnızca Kimlikle Gidilebilen Ülkeler

İçindekiler

Yalnızca Kimlikle Gidilebilen Ülkeler. Sadece kimlikle hangi ülkelere gidilebilir sorusu, vizesiz olarak gidilebilecek ülkelerin hangileri olduğunu merak eden kişiler tarafından sıklıkla sorulmakta olup bu konuda çeşitli araştırmalar yapılmaktadır. Bilindiği üzere kimlik ile gidilebilen ülkeler, pasaportun zorunlu olmadığı yani pasaportsuz bir şekilde gidilebilen ülkeleri tanımlamaktadır. 

Pasaport çıkarma konusunda çeşitli şartların olduğu bilindiği için birçok insan, pasaportsuz ülkelere seyahat etmekte ve bu sayede sorunsuz bir şekilde yurt dışında çıkarak seyahat edebilme şansı elde etmektedir. Peki ama sadece kimlikle hangi ülkelere gidilebilir? Bu konuda bilinmesi gerekenler nelerdir?

Yalnızca Kimlikle Gidilen Ülkeler Hangileridir?

Bilindiği üzere vizesiz bir şekilde pek çok ülkeye gidilebilmekte olup vizesiz gidilebilen ülkeler listesi oldukça uzundur. Fakat yalnızca kimlikle gidilebilen ülkeler oldukça az olmakla birlikte bu ülkelerin pasaport istememesi, yurt dışı seyahatlerinin kolay ve sorunsuz bir şekilde gerçekleştirilmesini olanaklı hale getirmektedir.

Yalnızca kimlik ile gidilebilen ülkeleri genel hatlarıyla şu şekilde sıralamak olanaklıdır:

  • Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti
  • Ukrayna
  • Azerbaycan
  • Moldova
  • Gürcistan

Yukarıdaki şekilde sıralanan ülkelere herhangi bir şekilde pasaport gerekli olmadan yalnızca kimlikle gidilmesi olanaklıdır. Bu bağlamda birçok insan, pasaport çıkarma derdiyle uğraşmak istemedikleri için pasaport istenmeyen ülkelere giderek yurt dışı seyahatlerini bu ülkeler üzerinden gerçekleştirmektedir.

Ukrayna

yalnızca kimlikle gidilebilen ülkeler

Ukrayna, son dönemlerde pek çok Türk tarafından tercih edilen ülkelerden bir tanesi olarak bilinmekte olup bu ülkede özelinde herhangi bir pasaport istenmemektedir. Bu bağlamda diyebiliriz ki Ukrayna sadece kimlikle turist kabul etmekte olduğu için pek çok insan bu ülkeye sık sık seyahat etmektedir.

Ukrayna, kimlik ile yapılan seyahatlerde 180 gün içerisinde 90 gün kalış hakkı tanımakta olup pek çok insan tarafından ziyaret edilmektedir. Ne pasaport ne de vize isteyen bu ülke, Türklerin en çok seyahat ettikleri ülkelerden bir tanesi olarak bilinmektedir. Ukrayna’ya kimlik ile seyahat etmek isteyen kişilerin yeni çipli kimlere sahip olması gerekmekte olup aksi halde ülkeye giriş yapılamamaktadır.

Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti

kibris 1024x576 - Yalnızca Kimlikle Gidilebilen Ülkeler Bilgi ve Haber

Pasaportsuz bir şekilde giriş yapılabilen ülkelerden bir diğeri de Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’dir. Türk vatandaşların yalnızca kimlik ile gidebildikleri bir ülke olan KKTC, kimlik ile seyahat edenlere 30 gün konaklama hakkı tanımaktadır. Pasaport ile seyahat eden kişiler ise ülkede 90 gün kalabilmektedir.

Azerbaycan

Yalnızca Kimlikle Gidilebilen Ülkeler

Azerbaycan kimlikle gidilir mi sorusu, pasaportu bulunmayan ve Azerbaycan’a seyahat gerçekleştirmek isteyen kişiler tarafından en fazla sorulan sorulardan bir tanesi olarak bilinmektedir. Azerbaycan’ın sahip olduğu vize muafiyetine göre kimlik ile ülkeye seyahat eden kişiler ülkede en fazla 90 gün konaklayabilmektedir. 90 günü aşan durumlarda ise ikamet izni başvurusunda bulunması gerekmekte olup ikamet iznine sahip olan kişiler, 90 günden fazla ülkede konaklama hakkına sahip olmaktadır.

Gürcistan

Yalnızca Kimlikle Gidilebilen Ülkeler

Pasaport istemeyen ülkelerden bir tanesi olan Gürcistan, kimlik ile seyahat eden kişilerin 1 yıl ülkede kalabilmelerine olanak tanımakta olup ülkenin yurt dışından gelenlere sunduğu bu hal, pek çok insanın Gürcistan’a seyahat etmesini olanaklı hale getirmektedir. Gürcistan’a kimliksiz bir şekilde seyahat etmek isteyen kişilerin yeni kimlik kartlarına sahip olması gerekmekte olup eski kimlik kartları ile ülkeye gidilmesi olanaklı değildir.

Moldova

Yalnızca Kimlikle Gidilebilen Ülkeler

Kimlikle giriş yapılabilen ülkelerden bir diğeri de Moldova olarak bilinmekte olup Türk vatandaşları, yeni kimlik kartları ile birlikte ülkeye seyahat edebilmektedir. Moldova kimlikle giriş ile Türk vatandaşlar 180 gün içerisinde 90 gün ülkede konaklayabilmektedir. Yukarıdaki gibi sıralanabilen ülkelerin tamamına kimlik ile giriş yapılabilmekte olup ülkelere seyahat için mutlaka yeni kimlik kartlarına sahip olunması gerekmektedir.

Click to rate this post!
[Total: 0 Average: 0]
BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ