20.05.2024 - Bilgi Vitrini & Sanal Ansiklopedi
Bilgi Vitrini

Hermann Kantorowicz Kimdir?

Hermann Kantorowicz Kimdir?

Hermann Kantorowicz Kimdir Hayatı Hakkında Bilgi

Hermann Kantorowicz Kimdir? (d. 18 Kasım 1877, Posen,. Almanya – ö. 12 Şubat 1940, Cambridge, İngiltere), özgür hukuk öğretisiyle (Freirechtslehre) hukuk sosyolojisinin gelişimine katkıda bulunan Alman bilgindir.

Ceza hukukunda uzmanlaştıktan sonra Freiburg (1908-29) ve Kiel (1929-33) üniver­sitelerinde ders verdi. Nazilerin iktidara gelmesi üzerine ülkesinden ayrılarak ABD, italya ve 1935’ten sonra da İngiltere’deki üniversitelerde görev yaptı. Başlıca yapıtları arasında Der Geist der englischen Politik und das Gespenşt der Einkreisung Deutschlands (1929; İngiliz Politikasının Ruhu ve Almanya’nın Kuşatılması Heyulası), Dictatorships (1935; Diktatörlükler), Studies in the Glossators of the Roman Lavv (1938, William W. Buckland ile birlikte; Roma Hukuku Yorumcuları Üzerine İnce­lemeler) sayılabilir. 1938’de yazdığı ve ölü­münden sonra 1958’de yayımlanan The Definition of Lavv’da (Hukukun Tanımı), hukukun “insan ilişkilerini düzenleyen meş­ru kurallar bütünü” olduğu düşüncesini işlemiştir.

Kantorowicz’in özgür hukuk öğretisine göre, yargının bir tür yasama işlevi vardır. Yargıçlar her davada önceden var olan kuralları uyguladıkları gibi, dava sırasında ortaya çıkan yasal boşlukları doldurmak için de törelerden ve toplumsal kullanım­dan türetilen yeni yasalar koymalıdırlar. Bu görüşlerinden ötürü, pozitif hukuku savunanlarla çelişkiye düşen Kantorowicz, bir değerler bilimi olarak gördüğü hukuk felsefesi ile bir olgular bilimi saydığı sosyo­lojiyi birbirinden ayırmıştır.

Click to rate this post!
[Total: 0 Average: 0]
BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ