22.09.2023 - Bilgi Vitrini & Sanal Ansiklopedi
Bilgi Vitrini

Virüs Nedir, Vücudunuz Virüse Karşı Nasıl Savaşır?

Virüs Nedir, Vücudunuz Virüse Karşı Nasıl Savaşır?

İçindekiler

Virüs Nedir, Vücudunuz Virüse Karşı Nasıl Savaşır? Vücudumuz her zaman yabancı işgalcilere karşı mücadele ediyor. Bunlar, mikroplar, bakteriler ve virüsler! Vücudunuzda istenmeyen bir misafiriniz olduğunda, bağışıklık sisteminiz hızlı çalışmaya geçer ve bu işgalciye karşı savaşmaya çalışır. Vücudunuzun bir virüse karşı nasıl savaştığını anlamak için önce bir virüsün ne olduğunu anlamanız gerekir.

Virüs Nedir?

Virüsler, bakteriden 100 kat daha küçüktürler. Sıradan mikroskop bile virüslerin çoğunu tespit edemez! Virüsler, bitkilerden hayvanlara ve insanlara kadar her şeyi enfekte edebilir. Yine de, vücuttaki bir hücreye bulaşana kadar tehlikeli kabul edilmezler, çünkü bakterilerin aksine, virüslerin hayatta kalmak ve büyümek için bir kuluçkaya ihtiyacı vardır ve insan vücudu mükemmel kuluçkadır.

Virüs Nedir?

Vücudumuz Virüsle Nasıl Mücadele Eder?

İnsan bağışıklık sistemi, doğal hücrelerin gövdeleri ile oraya ait olmayan hücreler arasındaki farkı tespit edebilir. Ait olmayan bir hücre tespit edildiğinde, beyaz kan hücreleri çalışmaya başlar. Beyaz kan hücrelerinizin antikorları vardır; bu antikorlar kendilerini istilacıya bağlar ve onu emmeye veya yok etmeye çalışır.

Ne yazık ki, bazı virüsler bağışıklık sistemimizin onları öldürebileceğinden çok daha hızlı üreyebilir, bu da vücudumuzun kötü hücreleri yok etmeye devam etmesini zorlaştırır. Bu olduğunda, virüs bizi sağlıklı yapan hücre hücrelerini geçebilir.

Virüs Nasıl Yayılır?

Virüs birçok farklı hastalığa neden olur. Virüsler, soğuk algınlığı, grip, siğiller, ebola ve çok daha fazlasının nedeni olabilir. Antibiyotikler virüslere etki etmez, ilaçların hasta kişiye yardım etmesini zorlaştırır. Virüsler ayrıca çok bulaşıcı olabilir ve insandan insana ve hatta yüzeyden insana hızla yayılabilir.

Virüslerin tedavisi zor olabileceği, ancak yayılmasının kolay olabileceğinden, iyi hijyen önemlidir. Ellerinizi sık sık yıkamak, öksürüğünüzü veya hapşırıklarınızı etrafa yaymamak ve hasta olduğunuzda halka açık alanlarda durmamak, bir virüsün yayılmasını durdurmak ve bir virüse karşı savaşmaya yardımcı olmak için iyi yollardır.

Click to rate this post!
[Total: 0 Average: 0]
BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ