23.09.2023 - Bilgi Vitrini & Sanal Ansiklopedi
Bilgi Vitrini

Kars Eski Kaşarının Kalitesi Nasıl Anlaşılır?

Kars Eski Kaşarının Kalitesi Nasıl Anlaşılır?

İçindekiler

Kars Eski Kaşarının Kalitesi Nasıl Anlaşılır? Kars eski kaşar kahvaltıların olmazsa olmazlarından biridir. Gerçek kaşar peyniri lezzeti ile kahvaltılarınıza ayrı bir renk katabilirsiniz. Ülkemize özgü olan Kars kaşar peyniri en çok tüketilen peynir türlerinden biridir. Fakat üretimde maliyetten kısmak adına hilelere başvurulur. Bu duruma yakalanmamak için kaşar peyniri iyi tanımalı ve kaliteli yerlerden satın alınmalıdır. Kaliteli bir Kars kaşar peyniri tam bir kalsiyum deposudur.

Ayırt Etmek İçin Kullanılan Yöntemler

Kars kaşar peynirinin kaliteli olup olmadığını anlamak için bazı noktalara dikkat edilmelidir.

Bunlar;

 • Kaliteli Kars eski kaşarın rengi sarımtıraktır, beyaz olanlar kaliteli değildir
 • Rengini sarı yapmak için kimyasallara başvurulabilir. Bu gibi durumlarda rengi kahverengiye dönük koyu sarı olur
 • Kaliteli Kars eski kaşarda hammadde süttür, kişi yerken süt tadını hissetmelidir
 • Kaliteli Kars eski kaşarın kendine has bir kokusu vardır
 • Diğer kaşarlara nazaran daha serttir
 • Keserken margarin gibi bıçağa yapışmaz
 • İkiye bölündüğü zaman dümdüz bir görünüm olmalıdır
 • Çok fazla delikli ve mat görünümlü olması uygun değildir.
izmirtulum e1554281125907 405x608 - Kars Eski Kaşarının Kalitesi Nasıl Anlaşılır? Bilgi ve Haber

Bu özelliklere bakılarak kaşarın kaliteli olup olmadığı anlaşılabilir. Aksi durumlarda hileli kaşar yemiş olursunuz. Gerçek olmayan kaşarların içine kimyasal katılır, buda sağlığınızı olumsuz etkiler.

Fiyatlar

Fiyatlarda Kars eski kaşarın gerçek olup olmadığını anlamak için kullanılır. Genelde 1 kg kaşar peynirinde yaklaşık 10 kg süt kullanılır. Maliyetleri düştükçe kalitede düşer. Bu yüzden belli bir fiyatın altındaki kaşarlar alınmamalıdır. Hileli oldukları uygun fiyatlı oluşlarından anlaşılabilir. Sütten yapılmış gerçek bir Kars eski kaşarı fiyat bakımından çok da uygun olmayacaktır. Fiyatlar kaşar bekledikçe daha da artar. Yıllanmış Kars eski kaşar peyniri daha lezzetlidir.

orgupeynir e1549440462311 405x608 - Kars Eski Kaşarının Kalitesi Nasıl Anlaşılır? Bilgi ve Haber

Kaliteli Kaşar Nereden Alınır?

Kaliteli Kars eski kaşar belirli yerlerden alınmalıdır. Her yerde satılan aynı kalitede olmamaktadır. Özellikle yıllanmış kaşarlar tecrübeyle yoğrulup, dinlendirilir. Belirli odalarda bekletildikten sonra satışa ve gönderime hazır hale getirilir. Bekledikçe lezzeti de artar, fermente kaşar peyniri ayrı bir kaliteye sahiptir. Kars eski kaşar peyniri üretiminde iklim şartları, bitki örtüsü, rakım yani coğrafi şartlar öne çıkar. Ayanoğlu Mandıra Süt Ürünleri Kars eski kaşar peyniri alınabilecek en iyi yerlerden biridir.

mihalictost e1554280795690 405x608 - Kars Eski Kaşarının Kalitesi Nasıl Anlaşılır? Bilgi ve Haber

Uzun yıllardır bu hizmeti verdiği için tecrübesini kalitesine yansıtmaktadır. 1927 yılından beri 5 nesildir tecrübelerini halka aktarmaktadır. 5 şubeyle hizmet veren marka Türkiye’nin pek çok şehrine de kaliteli Kars eski kaşar peynirlerini göndermektedir.

Sadece kaşar değil soğuk sıkım zeytinyağı satışı da yapmaktadır.

Satışını yaptıkları ürünler;

 • Besin değeri yüksek
 • Lezzetli
 • Hijyenik
 • Sıra dışı
 • Yöreseldir

Kahvaltılık çeşitleri arasında ise en çok Kars eski kaşar peyniri talep görmektedir. Firmanın tecrübesi ürünlerin her geçen gün daha da kaliteli olmasını sağlamıştır.

Sunduğu Hizmetler

Ayanoğlu Mandıra Süt Ürünleri Kars eski kaşar peyniri dışında Tunceli pülümür balı gibi farklı geleneksel kahvaltı çeşitlerine de sahiptir. Peynir, et, yumurta, zeytin, sos, kuru gıda satın alabilirsiniz.

Tüm eski Kars kaşarı ürünleri  için www.ayanoglumandira.com sitesini ziyaret edebilir ve satın alma işlemini yapabilirsiniz.

Click to rate this post!
[Total: 0 Average: 0]
BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ