19.09.2021 - Bilgi Vitrini & Sanal Ansiklopedi
Bilgi Vitrini

Cilt Sarkmasını Önlemenin Püf Noktaları

Cilt sarkması 30’lu yaşlardan itibaren başlıyor ve 35 yaş sonrasında belirginleşiyor. Sarkma yüzümüze yorgun, mutsuz bir ifade veriyor ve bizi olduğumuzdan daha yaşlı gösteriyor.

Cilt Sarkmasını Önlemenin Püf Noktaları

Yüzümüzün sarkmasında cildimize nasıl davrandığımız, genetik özellikler, hastalıklarımız ile çevresel faktörler etkili oluyor. Neyse ki erken dönemde müdahale edildiğinde ameliyat dışı yöntemler yaşlanmayı uzun yıllar geciktirebiliyor ve bize ışıl ışıl bir cilt vaat ediyor.

Cilt yaşla birlikte gerginliğini kaybediyor

Cilt yaşla birlikte gerginliğini kaybediyor

Cildimiz zamanla elastikiyetini ve gerginliğini kaybediyor: Fibroblastlardan yeni kollagen oluşumu azalıyor, elastik doku ile bağ dokusunda gevşeme, yağ doku hacminde azalma, hücre alış-verişinde ve cilt neminde azalma meydana geliyor. Bu faktörleri dengelesek bile yer çekimine karşı durmak mümkün olmuyor. Sarkma, 40 yaş civarında özellikle her iki yanağın alt kısımlarında belirginleşiyor. Ayrıca alın kısımdaki kaslarda gevşeme ve yer çekimine bağlı aşağı doğru yer değiştirme sonrası gözkapaklarında düşme de görülebiliyor. Ayrıca ciltte lekeler ve kılcal damarlar da belirginleşmeye başlıyor.

Dikkat! Bu etkenler cildin sarkmasını tetikliyor!

•İlerleyen yaş (özellikle menopoz dönemi sonrası),

•Güneş ışınları,

•Genetik özellikler,

•Sık kilo alıp verme,

•Sigara ve alkol tüketme,

•Stresli bir yaşam sürme,

•Uykusuzluk,

•Hatalı beslenme (aşırı karbonhidrat tüketimi, vitamin-mineralden zayıf beslenme),

•Solaryuma girme,

•Cildi nemlendirmeme,

•Çevresel toksinlere maruz kalma cilt yaşlanmasını ve sarkmayı tetikleyen faktörler arasında yer alıyor. Ancak bu etkenlerle mücadeleye erken yaşta başlayarak cildimizin sarkmasını uzun yıllar önleyebiliriz.

Cilt sarkmasını önlemek için neler yapmalı?

Cilt sarkmasını önlemek için neler yapmalı?

•Özellikle açık tenli, renkli gözlüyseniz cildinizi ekstra korumanız gerekiyor.3 saat aralıklarla güneş koruyucu ürünleri yeterli miktarda sürmeye ve 3 saatte bir tekrarlamaya özen gösterin.

•Uykunuzun düzenli olmasına dikkat edin. En az 7-8 saat uyumayı asla ihmal etmeyin.

Sigara ve alkol tüketmeyin.

•Sık kilo değişikliklerinden kaçının.

•Aşırı karbonhidrat ve şeker tüketmeyin, vitaminden zengin meyve ve sebze yiyin.

•Belli yaştan sonra üretimi azaldığı için dışarıdan da destek olarak Q enzim 10, Alfa lipoik asit ile antioksidanları doktorunuza danışarak kürler halinde kullananın.

•Sabah kalktığınızda cildinize uygun bir nemlendiriciyi yer çekiminin tersi yönünde aşağıdan yukarı doğru masaj uygulayarak lenf dolaşımını uyarın, ödemi çözün.

•Sabahları kalktığınızda buzdolabında önceden soğuttuğunuz yeşil çay ile cildinize yapacağınız pansuman da çok faydalı olarak kabul ediliyor. Pansumanı gazlı bez ya da pamuğu soğuk yeşil çaya batırıp yüzünüze tutarak ,ara ara işlemi tekrarlayarak yapabilirsiniz.

•Boyun çizgilerinin artışına engel olmak için çok yüksek yastıkları tercih etmeyin.

•Günde en az 2 litre su içerek cildinizin nemlenmesini sağlayın.

•Aşırı kahve tüketerek cildinizi kurutmayın.

Hangi yaşta hangi işlemler etkili oluyor?

HANGİ YAŞTA, HANGİ İŞLEMLER ETKİLİ OLUYOR

Cilt sarkmasını önlemeye yönelik uygulanan yöntemler yaşa ve kişiye göre değişiyor.

30’lu yaşlarda: Mezolift (vitamin enjeksiyonları), dermaroller, mimik çizgileri başladıysa sarkmayı gidermek ve önlemek için de dolgu enjeksiyonları tercih edilebiliyor. Ayrıca uygulanacak meyve asidi peelingleri ile cilt oksijenleniyor, gözenekler sıkılaşıyor, varsa lekeler açılıyor, kollagen üretimi tetikleniyor, ince çizgiler açılıyor. PRP denilen ttrombositlerden zengin, kişinin kendi plazmasının uygulandığı enjeksiyonla da fibroblastlardan kollagen üretimi tetikleniyor, böylelikle hücrelere uyarı verilmiş oluyor. Bunun sonucunda cilt toparlanıyor ve sıkılaşıyor.

40’lı yaşlarda: Dolgu, botox ve PRP (kök hücre) ilk tercih edilen yöntemlerden. Ancak botox’a erken dönemde başlamak gerekiyor. Geç başlanırsa çizgiler derinleşmiş oluyor, bu yüzden önce botox, ardından dolgu işlemlerine geçiliyor. Bu arada fraxionel CO2 lazer ile cilt gençleştirme yöntemine başlamak gerekiyor. Bu yöntemle yüzeysel lekeler de açılıyor, gözenekler sıkılaşıyor, ince çizgiler kayboluyor, derin olanlar hafifliyor. Ayrıca cilt ışıltılı bir görünüme kavuşuyor. Bu işlemin arkasından uygulanacak olan PRP yöntemi de sonuçların daha da etkili olmasını sağlıyor.

Bu işlemlerin tek başına değil, kombine olarak uygulanması her zaman daha iyi sonuçlar veriyor. Yüzün üst bölgesinde uygulanan botoks, alt bölge ve boyunda da başarılı oluyor. Botoksun çenede belli noktalara uygulanmasıyla da sarkmanın toparlanması mümkün oluyor.
Bu dönemde botox uygulamaları çok faydalı oluyor; göz çevresi kırışıkları açılıyor, kaşlar yukarı kalkıyor, alın pürüzsüzleşiyor, aydınlık bir görüntü ortaya çıkıyor. Bu durum yıllarca sürdürülebiliyor.

50’li yaşlarda: Benzer yöntemler kullanılıyor. Dolgu, botoks ve PRP (kök hücre) ilk seçenekleri oluşturuyor. Bu yaşlarda yüz mezoterapisinde kullanılan ürünler biraz değişiyor, vitamine ek olarak hyalüronik asit içeren maddeler de ekleniyor. Böylelikle hücresel uyarıya ek olarak nem dengesi de sağlanmış oluyor.

Bir önceki yazımız olan Diyet Yaparken Başarılı Olmanın En Etkili 8 Yolu başlıklı makalemizde diyet, sağlık ve sağlık haberleri hakkında bilgiler verilmektedir.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ